Často kladené otázky | Printstudio.FaxCopy.sk
.

R - U

pojem začína písmenami R, S, T alebo U

Raster

Raster v poylgrafii je iné označenie pre bitmapovú grafiku (bitmapu).

Obrázok (grafiku) je možné popísať v zásade dvomi odlišnými spôsobmi.

  • RASTER (bitmapu), kde je celý obrázok rozložený (digitalizovaný) do (veľmi veľkého počtu) obrazových bodov, pričom každý bod má presne definované vlastnosti (jasnosť, farbu, polohu); vďaka nedokonalosti ľudského oka potom takýto raster potom pri dostatočnej hustote bodov (obvykle viac ako 5 bodov na 1 mm) vnímame ako „spojitý“ obrázok  
  • VEKTOR (tiež krivková grafika) - jednotlivé objekty (tvary) obrázku sú rozložené na elementárne krivky (body, úsečky, oblúky, ...), ktoré sa dajú matematicky popísať a následne reprodukovať

Výhodou vektorovej grafiky je najmä jej „elasticita“ (dá sa prakticky donekonečna zväčšovať bez straty kvality) a úspornosť zápisu (vektorové súbory sú obvykle menšie, ako zodpovedajúce rastre) a dajú sa ľahšie upravovať (meniť vlastnosti jednotlivých objektov v rámci celého súboru).

Výhodou rastra je, že je najjednoduchším (a niekedy aj jediným) spôsobom „digitalizácie“ reality, rastrové súbory sú napríklad výstupom bežných digitálnych fotoaparátov či skenerov. Rastrová grafika máva veľký objem dát a pretos a často ukladá pomocou rôznych komprimačných algoritmov, ktoré však spravidla vedú k zníženiu kvality (strata detailov). Rastrovú grafiku obvykle nie je možné zväčšovať  bez straty kvality výsledného obrazu.

Reflexný papier

Ako reflexné sa označujú papiere vo výrazných „výstražných neónových“ žiarivých farbách ako oranžová, žltá, zelená, červená a pod.

S obľubou sa používa reflexný papier na výrobu plagátov či bannerov, ktoré majú na prvý pohľad upútať pozornosť už svojim podkladom. Vo FaxCOPY používane reflexné papiere najmä pre veľkoformátovú tlač (výroba plagátov a pod.), príslušné papiere označujeme ako „neónové“.

Reliéfna tlač

Pri reliéfnej tlači sa prenáša farbivo z vyvýšených častí matrice (bloku, platne) na tlačové médium, zo zapustených častí sa farbvo neprenesie. Samotná matrica sa pôvodne vyrábala rytím, frézovaním, neskôr najmä leptaním.

V súčasnosti sa reliéfna tlač v jej pôvodnej podobe používa pri klasických samonamáčacích pečiatkach, kde je štočok vytvorený leptaním tak, aby vyvýšené časti obsahovali požadovaný text či grafiku. Po nanesení atramentu na štočok sa tenrto odtlačí (atrament sa z vyvýšených častí prenesie) na papier.  

RFID čip

Čipy RFID bývajú obvykle zabudované v predmetoch ako sú potlačené plastové karty, kľúčenky, ovládače a pod. Slúžia na elektronickú autorizáciu, ovládanie zámkov či prenos dát. Na ich dekódovanie je potrebná príslušná čítačka, ktorá pracuje v pásme frekvencií skenovaného predmetu. Najpoužívanejšie frekvencie RFID čipov sú 125 kHz, 13,56 MHz, 868 MHz. V závislosti od parametrov technického zariadenia je možný prenos až do vzdialenosti 20 cm.

Roll-up

Roll-up banner (voľný preklad "rolovací plagát) je marketingový nástroj - obvykle sa jedná o plastovú alebo kovovú konštrukcu,a na ktorú sa napína samotný banner (papier, plátno, fólia) s vytlačeným reklamným či iným posolstvom.   

Skenovanie

Pod skenovaním sa v polygrafii rozumie proces digitalizácie pôvodne dvojrozmernej (dnes už aj trojrozmernej) predlohy, napr. dokumkentu, obrazu a pod. Výstuopom skenovania je súbor buď v podobe bitmapy (obvykle formáty TIFF alebo JPG) ale v spojení s OCR software aj editovateľný textový dokument (PDF).  

Spadávka

Spadávka je označenie pre presah tlačeného dokumentu oproti „čistému“ rozmeru polygrafického výrobku po finálnom orezaní. 

Pri tlači sa zámerne tlačí na plochu o niekoľko milimetrov (obvykle 3-5 mm) väčšiu po všetkých stranách budúceho čistého rozmeru výrobku. Pri následnom orezaní sa výrobok zreže na presný požadovaný čistý rozmer podľa vytlačených orezových značiek.

Spadávka je dôležitá najmä pri tlači výrobku, ktorý má mať farebnú plochu až po okraj (bez bieleho orámovania), pomáha eliminovať tenké biele (alebo iné farebné) linky či okraje pozdĺž rezov v dôsledku technologicky danej nenulovej tolerancie / nepresnosti orezu.

Vyrobiť hromadne (t.j. nie kusovo) presne orezaný výrobok bez spadávky a orezových značiek je obťažné, preto by mali byť tieto prvky automatickou súčasťou tlačovej predlohy, obvykle ich vytvára priamo autor predlohy spolu s grafickým návrhom.

Špirálovanie

Špirálovanie je iné označenie pre hrebeňovú väzbu (=väzba do špirály) plastovým alebo kovovým hrebeňom. Hrebeňová väzby s použitím kovovej špirály sa niekedy označuje aj ako kalendárové väzba.

Hrebene sú dostupné v mnohých farbách a s kapacitou od niekoľko až po stovky hárkov papiera. Jednotlivé listy dokumentu sa najskôr nadierujú a cez vzniknuté diery sa prevlečie plastový alebo kovový hrebeň (špirála), väzba môže mať vrchný krycí a spodný podkladový list. Otvory pre hrebene majú obdĺžnikový alebo aj kruhový prierez.

Výhodou hrebeňovej väzby je okrem jednoduchosti (nízka cena, rýchle vyhotovenie) aj ľahká opraviteľnosť (dodatočná výmena listov) a tiež dobrá "otvoriteľnosť" zviazanhého dokumentu - listy sa dajú ľahko pretáčať až od 180° bez poškodenia väzby. 

Štočok

Ako štočok sa v polygrafii označoval druh tlačovej formy v podobe drevené špalíčku, kamennej, plastovej či kovovej dosky, do ktorej bol rytím alebo fotochemickým procesom alebo aj laserom vytvorený reliéf, ktorý sa po nanesení farby následne tlakom preniesol na tlačové médium, obvykle papier.

V súčasnosti sa pojem štočok najčastejšie používa pri klasických pečiatkach, býva zhotovený fotochemicky alebo častejšie laserovým opracovaním.

Štruktúrovaný papier

Štruktúrované papiere majú povrchovú textúru rôznych vzorov – štruktúr, ktorá je značne viditeľná a hmatateľná. V ponuke máme papiere so štruktúrami, ktoré dodajú výtlačkom slávnostný až honosný vzhľad, preto sú mimoriadne obľúbené pri výrobe svadobných oznámení. Estetické až decentné pozvánky, vizitky či dokonca jedálne lístky v lepších reštauráciách sú taktiež často tlačené na štruktúrované papiere.

Tabelačný papier

Tabelačné papiere v "nekonečnom" prevedení (jednotlivé listy sú oddelené perforáciou) sa používajú najmä do ihličkových tlačiarní, po stranách mávajú vodiace dierovanie (obvykle tiež oddelené perforáciou pre ľahšie odstránie). Dodávajú sa v rôznych rozmeroch a často aj ako samoprepisovacie v zložkách s viacerými kópiami.

Technický výkres

Technický výkres ako súčasť technickej dokumentácie uchováva informácie o tvare, veľkosti a ďalších vlastnostiach (materiál, výrobný postup, ...) zobrazeného predmetu alebo zariadenia alebo niektorej jeho časti (detailu). Je nevyhnutným prvkom prepájajúcim autora (konštruktéra) a realizátorom (výrobou) daného predmetu a slúži aj pre archiváciu informácií o predmete do budúcnosti.

 

Termotransférová potlač

Pri termotransferovej tlači (tiež označovaná ako termosublimačná) sa farbivo nanáša na tlačové médium (obvykle papier, ale môže byť aj iný materiál) roztavením farbiacej vrstvy na podkladovej páske tak, aby priľnul k potláčanému médiu - je to teda prenos farbiva pôsobením tepla z pomocnej farbiacej pásky na výtlačok (nemýliť s termotlačou, kde v procese nie je prítomná žiadna páska, farbiaca vrstva je priamo nanesená na potláčanom médiu).

Termotransférová potlač môže byť aj viacfarebná alebo plnofarebná, v takom prípade sa obvykle používajú farbiace pásky v 3 základných zložkách aditívneho modelu. 

Vo FaxCOPY sa termotransférová tlač využíva napríklad pri tlači fotografií na kioskoch KODAK.

Tlač bielou – bielym tonerom

Tlač bielou radíme medzi špeciálnu tlač, zďaleka nie je takou samozrejmosťou, akou by sa mohla zdať. Pri bežných farebných výtlačkoch vo farebnom spektre CMYK sa biela farba netlačí, bielu farbu reprezentuje belosť papiera. Tlač bielym tonerom vo FaxCOPY používame na výtlačky farebných papierov alebo transparentných etikiet. Kreatívne vizitky či svadobné alebo maturitné oznámenia, v závislosti od grafického návrhu, môžu byť taktiež vytlačené bielou.

Tvrdá väzba

Tvrdá väzba je slangové označenie pre lepenú alebo šitú väzbu s obalom z tvrdých (spravidla kartónových) vhodne povrchovo upravených dosiek. Používa sa často pre viazanie záverečných prác ako sú diplomovky, bakalárky, dizertačné, habilitačné ale aj maturitné a podobné práce. Na titulnú dosku a chrbát väzby sa obvykle robí potlač (názov školy/inštitúcie, názov práce, autora a pod.) 

UV potlač

UV tlač (skratka z anglického "Ultra Violet", v preklade ultrafialový) je spôsob tlače, kde k finálnej fixácii atramentu na potláčanom médiu dochádza pôsobením ultrafialového žiarenia. Takáto potlač má vyššiu odolnosť voči exteriérovým vplyvom vrátane slnečného žiarenia (nevybledne) aj mechanickému poškodeniu. Dá sa použiť nielen na potlač papiera či fólií, ale aj dreva, plastov či kovov a to vrátane trojrozmerných predmetov.

NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.