Spadávka | Printstudio.FaxCopy.sk
.

Spadávka

Spadávka je označenie pre presah tlačeného dokumentu oproti „čistému“ rozmeru polygrafického výrobku po finálnom orezaní. 

Pri tlači sa zámerne tlačí na plochu o niekoľko milimetrov (obvykle 3-5 mm) väčšiu po všetkých stranách budúceho čistého rozmeru výrobku. Pri následnom orezaní sa výrobok zreže na presný požadovaný čistý rozmer podľa vytlačených orezových značiek.

Spadávka je dôležitá najmä pri tlači výrobku, ktorý má mať farebnú plochu až po okraj (bez bieleho orámovania), pomáha eliminovať tenké biele (alebo iné farebné) linky či okraje pozdĺž rezov v dôsledku technologicky danej nenulovej tolerancie / nepresnosti orezu.

Vyrobiť hromadne (t.j. nie kusovo) presne orezaný výrobok bez spadávky a orezových značiek je obťažné, preto by mali byť tieto prvky automatickou súčasťou tlačovej predlohy, obvykle ich vytvára priamo autor predlohy spolu s grafickým návrhom.

NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.