Bitmapa | Printstudio.FaxCopy.sk
.

Bitmapa

Pojmom „bitmapa“ sa označuje formát ukladania grafických dát v podobe obrazových bodov, najčastejšie sa takto ukladajú fotografie. Bitmapové súbory bývajú pomerne veľké, veľkosť súboru závisí od rozmerov fotografie a farebnej hĺbky (počtu zobraziteľných farieb).

Rozmer fotografie (označuje sa tiež ako rozlíšenie) sa pri bitmapovom súbore udáva v obrazových bodoch „pixeloch“ napr. 2000 x 3000 px (skrátene 6 Mpx, čiže 6 mil. px).

Rozlíšenie fotografie je dôležité namä pre kvalitnú tlač na väčšie rozmery, obvykle sa dá kvalitne tlačiť, ak na 1 mm rozmeru výtlačku pripadá aspoň 5 obrazových bodov bitmapového súboru (napr. fotografia s rozlíšením 2000 x 3000 px sa dá kvalitne vytlačiť na rozmer 40 x 60 cm).

Farebná hĺbka (počet rozlíšiteľných farieb v súbore) bývala v minulosti 8 bitová (256 farieb) alebo 16 bitová (65536 farieb), v súčasnosti je najpoužívanejšia farebná hĺbka 24 bitov (16,7 mil. farieb), ktorá zaručí kvalitné a verné podanie farieb na výtlačku. 

Bitmapové súbory sa obvykle spracúvajú pomocou grafických programov ako Adobe Photoshop, Corel PhotoPaint, IrFan ale aj jednoduchých súčastí operačného systému Windows ako Kreslenie. 

Bitmapové súbory sa dajú ukladať bez kompresie (*.bmp, *.tiff) alebo s kompresiou, ktorá vždy znamená určitú (obvykle len malú, ale nevratnú) stratu kvality fotografie, najznámejší je typ *.jpg.   

NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.