Formát | Printstudio.FaxCopy.sk
.

Formát

Formát zjednodušene udáva rozmer daného hárku.

Samotný rozmer papiera môže byť v podstate ľubovoľný (obmedzením je iba možnosť prípadného reálneho spracovania), aby sa však zjednodušilo používanie, sú zavedené štandardizované rozmery - formáty. V našich podmienkach sa najčastejšie používajú formáty definované normou „STN EN ISO 216“, zjednodušene „ISO“ formáty.

Uvedená norma definuje rôzne rozmerové rady označené písmenami A, B, C, D a E, v praxi sú najznámejšie rozmery radu „A“, ktorý je definovaný tak, že jednotlivé hárky majú pomer strán približne 1:1,41 (odmocnina z 2) a „susedné“ rozmery majú voči vždy polovičnú (resp. dvojnásobnú) plochu. Základný (najväčší) je rozmer A0 s rozmerom 841 x 1189 mm a s plochou 1 m2, menšie rozmery sú označené ako A1, A2, A3, A4, A5, A6, A7, A8, A9 a A10.

Najbežnejší a najznámejší formát A4 má rozmer 210 x 297 mm, prípadne o stupeň väčší A3 má rozmer 297 x 420 mm.

V podmienkach FaxCOPY označujeme tlač do formátu A3 ako klasickú maloformátovú (alebo aj hárkovú) tlač, väčšie formáty alebo rozmery označujeme ako veľkoformátovú tlač.

 

 

NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.