Laminácia | Printstudio.FaxCopy.sk
.

Laminácia

Laminácia (alebo aj laminovanie, laicky občas nazývané aj „zaliatie“ dokumentu) je v reprografii proces, pri ktorom sa vytlačený dokument prekryje tenšou či hrubšou vrstvou laminovacej fólie. Laminovanie môže byť jednostranné (laminovacia fólia sa nanesie iba z jednej strany dokumentu) alebo obojstranné.

Výhodou laminovaných dokumentov je okrem exkluzívnejšieho vzhľadu najmä výrazne zvýšená odolnosť voči poškodeniu mechanickému ale aj vlhkosťou či pôsobeniu uv žiarenia.

Používajú sa laminovacie fólie rôznych hrúbok (udáva sa v mikrometroch) a s rôznym povrchom - lesklý, matný. Laminovanie sa robí v laminátoroch, čo sú stroje, ktoré kombinovaným pôsobením tlaku a tepla po definovanú dobu natopia materiál laminovacej fólie tak, že tá priľne k podkladovému materiálu.

V praxi sa používajú laminovacie materiály v návinoch použiteľné na jednostranné aj obojstranné laminovanie s možnosťou laminovať aj neštandardné rozmery a obojstranné „obálkové“ laminovacie fólie s pevnými rozmermi (A3, A4, A5, preukazy a pod.).

NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.