Máme pre Vás OTVORENÉ vybrané predajne FaxCOPY, ktoré fungujú ako výdajne objednávok z nášho e-shopu. >> Zistiť viac informácií
.
26.02.2019      Čas čítania: 2 min.

Tipy na MS WORD – ako napísať diplomovku ľavou zadnou


Zima sa pomaly prehupla do druhej polovice a to znamená, že záverečné práce začínajú už naberať prvé kontúry. Stále však zbierate podkladové materiály a literatúru? Ak vaša diplomovka alebo bakalárka nenabrala ešte tie správne obrátky, máme pre vás niekoľko rád a trikov, ktoré vám písanie práce uľahčia.

študentka

 

TIP pre diplomovku č.1

Začnite písať kdekoľvek

Prvé strany diplomovej práce si vyžadujú tak trochu netradičné formátovanie. Ak chcete umiestniť text uprostred strany alebo v spodnej časti, musíte sa tam kurzorom najprv dopracovať. Zabudnite však na nekonečné ENTER-y. Stačí, ak si pomocou myši vyberiete miesto, kde chcete začať písať a ľavým tlačidlom urobíte dvojklik (samozrejme, platí to aj pre touchpad). Word automaticky pridá potrebné medzery, ktoré už viac nemusíte riešiť stláčaním ENTER-u.

 

TIP pre diplomovku č.2

Hromadné opravy chýb

Zistili ste práve, že ste v často používanom výraze urobili chybu? Nesprávny tvar cudzieho mena alebo gramatická chyba dokážu urobiť poriadny škrt cez rozpočet. Namiesto toho, aby ste premýšľali nad tým, kde všade ste chybný výraz použili, vyskúšajte funkciu “nájsť a nahradiť”. Vďaka nej dokážete hromadne výraz vyhľadať a nahradiť tým správnym. Bez toho, aby ste strácali čas zdĺhavým hľadaním a manuálnou opravou.

žena píšuca na notebooku

 

TIP pre diplomovku č.3

Vyčistite priestor

Potrebujete sa pri písaní naplno sústrediť na svoje myšlienky? Ak ste sa už zbavili rušivých elementov, akými sú telefón či widgety sociálnych sietí, zamerajte sa na samotnú plochu dokumentu, v ktorom diplomovku píšete. Vrchnú lištu s nástrojmi šikovne schováte a opäť odokryjete stlačením kombinácie CTRL+F1.

 

TIP pre diplomovku č.4

Veľké a malé písmená

Ak je vám téma diplomovky skutočne blízka, môže sa vám stať, že sa vety z vašej hlavy náhle pohrnú ako lavína. Mnohí si tak nevšimnú, že majú aktivovanú funkciu CAPS LOCK. Obzvlášť nepríjemné je to v momente, keď zodvihnú zrak po celom odseku a zistia, že záplava veľkých písmen je takmer všade. Rýchla pomoc však existuje. Poznačte si kombináciu SHIFT+F3. Tá opakovaným stláčaním zmení veľké písmená na malé a naopak. A opäť ušetrí kopu cenného času.

 

TIP pre diplomovku č.5

Zoznámte sa so Spike-om

To je meno funkcie, vďaka ktorej už od dnes môžete pokojne zabudnúť na opakované CTRL+C a CTRL+V. Potrebujete vyňať a premiestniť text z rôznych častí diplomovky? Spike predstavuje pokrok v tom, že nemusíte pracovať len s jednou časťou textu alebo odstavcom. Pokojne si označte text, stlačte kombináciu tlačidiel CTRL+F3 a označený text sa uloží do schránky. Pokračujte, až kým nezozbierate všetky časti textu, ktoré potrebujete. Nakoniec si vyberte miesto, kam chcete zozbieraný text presunúť a pomocou CTRL+SHIFT+F3 ho Spike umiestni presne tam, kam potrebujete.

časť klávesnice notebooku

 

Poznačili ste si všetky triky, vďaka ktorým môžete pri písaní diplomovky ušetriť množstvo času? Skvelé. Nezabúdajte, že i dostatok relaxu zohráva dôležitú úlohu pri príprave na štátnice.

A ak ste už s diplomovkou alebo bakalárkou do bodky spokojní, nezabúdajte na dôležité termíny. Nechávať si tlač diplomovky na poslednú chvíľu totiž nie je med lízať.

Potrebujem vytlačiť diplomovku
Diskusia 0

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru je potrebné sa Prihlásiť alebo Zaregistrovať

Žiadne komentáre