Máme pre Vás OTVORENÉ vybrané predajne FaxCOPY, ktoré fungujú ako výdajne objednávok z nášho e-shopu. >> Zistiť viac informácií
.
29.06.2019      Čas čítania: 2 min.

Potrebujem pečiatku?


Začínate podnikať, rozbiehate svoj vlastný biznis alebo od vás nedávno niekto vyžadoval pečiatku i napriek tomu, že ju ako živnostník nemáte? O tom, či je pečiatka nevyhnutnosťou pre každého, sa dozviete v nasledujúcom článku.

muž v obleku pečiatkuje dokument

 

“Identifikujte sa prosím” alebo čo vraví zákon

Na úvod najdôležitejšia informácia – pečiatku podľa platnej legislatívy nepotrebujete. Povinnosť vlastniť a používať ju majú zo zákona iba štátne orgány, obce a mestá, samosprávy a verejné inštitúcie. Určite sa bez nej nezaobídu notárske úrady, exekútori a lekári.

Ak sa vás netýkajú vyššie uvedené výnimky, nik od vás nemôže pečiatku požadovať s tvrdením, že doklad bez nej nie je platný. To sa, samozrejme, týka aj faktúr a účtovných dokladov.

Pečiatku mať nemusíte, ale môžete

Pýtate sa práve, prečo potom takmer každý podnikateľ, firma či živnostník má svoju pečiatku? Odpoveď vychádza z jednoduchej praxe. Pretože používanie pečiatky je praktické a ušetrí množstvo času. Najmä tým, ktorí bežne vypisujú a podpisujú množstvo dokumentov, kde je potrebné uvádzať identifikačné údaje spoločnosti, prípadne kontakt.

Jedným šikovným stlačením sa tak všetky potrebné údaje ocitnú na papieri bez zdĺhavého vypisovania. Napokon, kto ovláda všetky údaje firmy naspamäť?

Čo by mala pečiatka obsahovať

Keďže už viete, že vám pečiatka môže ušetriť množstvo času a uľahčiť byrokratické úkony, pozrime sa na to, čo by na nej malo byť. Ak ste na trhu so svojím podnikaním už dlhšie, zrejme budete vedieť, ktoré údaje od vás vyžadujú najčastejšie. V opačnom prípade platí všeobecné odporúčanie, kedy oceníte, ak na pečiatke bude:

  • meno spoločnosti, firmy / obchodné meno
  • sídlo a miesto podnikania
  • typ spoločnosti alebo právna forma
  • IČO, DIČ, IČ DPH ak ste platiteľom DPH
  • kontaktné údaje – telefón, e-mail, web

Na pečiatke sa často stretávame aj s logom firmy alebo sloganom, ktorý je pre spoločnosť charakteristický. Dnes už technológie pokročili natoľko, že obsah vašej novej pečiatky v podstate nemá obmedzenie. Dokonca si ju môžete objednať z pohodlia domova.

historická drevená pečiatka

 

Ako si vybrať tú správnu pečiatku

Aj v tomto prípade záleží voľba na vás. Neexistujú normy alebo pravidlá, ktoré by upravovali vzhľad či druh pečiatky, po ktorej by ste mali siahnuť. Okrem farby telesa pečiatky si môžete vybrať tvar a veľkosť aj farbu atramentu. Klasickú čiernu tak pokojne vymeňte za modrú, zelenú či červenú farbu.

Od klasiky môžete vybočiť dokonca viac, než len farbou. V praxi sa stretávame s trendy a najmä praktickými riešeniami, akými je pečiatka v pere alebo dokonca vreckové pečiatky, ktoré vás budú pohodlne sprevádzať na častých pracovných cestách alebo rokovaniach.

Viac o výbere toho najvhodnejšieho typu pečiatky si môžete prečítať v článku na našom blogu. Ak ste práve usúdili, že vám pečiatka dokáže uľahčiť každodenný pracovný život, vyhotovte si ju hoci aj v tomto momente.

Chcem si dať vytvoriť pečiatku
Diskusia 0

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru je potrebné sa Prihlásiť alebo Zaregistrovať

Žiadne komentáre