Pozrieme sa na pár tipov, ako sa efektívne pripraviť na blížiace sa štátnice. Dôležitý je systém pri učení a sústredenie sa na veci podľa priorít. Nesmie chýbať ani disciplína a poctivý čas na štúdium. Okrem toho pridáme niekoľko rád, ako spoľahlivo odbúrať stres.
Keď odovzdáte diplomovku, na rad prichádzajú štátnice
Aj keď je máj vo všeobecnosti lásky čas, študenti majú plnú hlavu niečoho iného. Ak čítate tento článok, pravdepodobne máte za sebou tlač diplomovej práce, za čo si určite zaslúžite naše uznanie. Avšak, ako dobre viete, tlač a odovzdanie práce nie je koncom vašej akademickej cesty. Pred vami stojí ešte jedna veľká výzva – štátnice. Aby ste sa na ne mohli čo najlepšie pripraviť, prinášame vám niekoľko osvedčených tipov, ako zvládnuť tento dôležitý míľnik.
1. Stanovenie cieľov a priorít
„Človek vydrží veľa, ak má cieľ.“ (T.G.Masaryk)
Keď ste si už uvedomili, že tlač diplomovej práce nie je všetko, nadišiel čas na nastavenie priorít a cieľov. Existuje veľa výskumov, ktoré hovoria o tom, že ľudia, ktorí si stanovujú konkrétne, merateľné, dosiahnuteľné, relevantné a časovo ohraničené (SMART) ciele, majú oveľa väčšiu šancu dosiahnuť úspech.
To isté platí aj v prípade prípravy na štátnice. Preto je nutné rozumne rozložiť učivo podľa priorít a každý deň nastaviť určitý ciel, po ktorý s prípravou dôjdete. Ako motiváciu si môžete nastaviť malé odmeny za dosiahnutie denných cieľov. Napríklad, doprajte si obľúbenú čokoládu alebo krátky relax v podobe prechádzky.
2.Význam oddychu a regenerácie
„Oddych je korením práce.“ (Plutarachos)
Nikto z nás nie je Superman, takže je dôležité si uvedomiť svoje limity. Vaša myseľ si nemôže udržať optimálnu úroveň koncentrácie bez toho, aby ste jej po dlhšom učení dopriali odpočinok.
Môže mať formu desaťminútovej prechádzky, tréningu v posilňovni, posedení s priateľmi na slnečnej terase alebo jednej epizódy obľúbeného seriálu. Pravidelné krátke prestávky navyše pomáhajú zlepšiť sústredenie a produktivitu. Dajte však pozor na prokrastináciu.
Vyskúšať môžete aj techniky mindfulness alebo krátke meditácie, ktoré vám pomôžu lepšie sa sústrediť a zvládnuť stres.
3. Opakovanie a skúšanie
„Kto si nepamätá minulosť, je odsúdený k jej opakovaniu.“ (G.Santayana)
Je to zvláštne, ale niekedy len vstup na skúšobné, v tomto prípade štátnicové, územie stačí na to, aby ste zabudli na niektoré veci, ktoré ste sa naučili. Riešením je psychická príprava na tlak tak, že niektoré veci musíte ovládať naozaj presne.
Testovanie a pravidelné skúšanie sa sú skvelými spôsobmi, ako to urobiť. Nebojte sa, že od začiatku vám to nepôjde skvele. Čím viac si budete učivo opakovať, tým lepšie si ho zapamätáte.
4. Pozitívny prístup
„Náš život je taký, akým ho urobia naše myšlienky.“ (M.Aurelius)
Po starostiach s tlačou diplomovej práce vám zostáva už len jediná - štátnice. Na úroveň štúdia a celkovú prípravu má veľký vplyv váš postoj. Ak stále hovoríte o tom, ako sa to nedá a nedokážete sa previazať s myšlienkou učiť sa, snaha o štúdium je pravdepodobne veľmi náročná.
Namiesto toho by ste mali zamerať svoju myseľ na pozitívne výsledky. Buďte pozitívni a sústreďte sa na to, ako k príprave na štátnice využiť svoje silné stránky. Keď budú pozitívne centrá vo vašom mozgu vykazovať väčšiu aktivitu, prestanete sa cítiť úzkostlivo a budete viac otvorení novým poznatkom.
5. Zvládanie stresu
„Stres patrí k životu rovnako, ako vzduch k dýchaniu.“ (H.Seyle)
Posledným stresom, ktorý ste prežívali, bol zrejme ten, či stihnete tlač diplomovej práce v stanovenom termíne. Pred štátnicami sa však stres zvykne ešte znásobiť. Ak s ním chcete úspešne bojovať, mali by ste si dopriať dostatok spánku. Nezabúdajte, že zvládanie stresu nie je len o odpočinku, ale aj o správnej organizácii času a príprave. Naplánujte si prípravu tak, aby ste mali dostatok času na relax a nenaháňali sa do poslednej chvíle. Tento prístup vám pomôže zvládnuť prípravu s menším stresom.
Veľmi pomáha hovoriť s niekým o tom, ako sa cítite. Rozprávanie vás dokáže rozptýliť a uvoľniť napätie. Pomáhajú aj staré, ale overené techniky, ako dýchanie zhlboka, pomalé počítanie do desať, relax, prechádzky, pobyt v prírode či pravidelné cvičenie.
Zo všetkého najviac sa však snažte zostať pozitívne naladení a udržiavajte si svoj zmysel pre humor. S humorom ide totiž všetko oveľa ľahšie. Prajeme vám veľa šťastia!