Blíži sa koniec vášho vysokoškolského štúdia a s ním aj obávané – štátne záverečné skúšky alebo ľudovo štátnice. Pre mnohých študentov štátnice predstavujú vyvrcholenie vysokoškolského stresu a nekonečných hodín strávených nad knihami a poznámkami. Pripravili sme pre vás praktického sprievodcu, ako zvládnuť toto náročné obdobie bez stresu a s čo najlepšími výsledkami.
Plánovanie je základ úspešných štátnic
Štátnice sú náročnou, ale zvládnuteľnou výzvou. Prv ako začnete s prípravou, budete potrebovať dobrý plán učenia sa. K štátniciam patrí aj obhajoba záverečnej práce. Počas obhajoby práce je v prvom rade dôležitý jej obsah a vaše schopnosti viesť diskusiu k téme vašej práce. Nesmiete však podceniť vzhľad a vyhotovenie mäkkej či tvrdej obálky vašej záverečnej práce, o ktorú sa vo FaxCOPY postaráme.
Nepodceňujte silu dobrého plánu. Štátnice nie sú šprint, ale maratón. Spravte si chvíľu na vytvorenie realistického časového harmonogramu. Dobrý nástroj na túto úlohu môže byť akýkoľvek online plánovač, napr. Google kalendár alebo klasický diár či plánovací kalendár s potlačou. Ďalej postupujte podľa nasledujúcich bodov:
- Zistite si okruhy otázok ku všetkým predmetom štátnej skúšky. Rozdeľte si ich na menšie, zvládnuteľné časti.
- Rozvrhnite si čas. Koľko týždňov alebo mesiacov máte k dispozícii? Naplánujte si okruhy rovnomerne do tohto obdobia. Nezabudnite si vyhradiť čas na opakovanie a tiež nejaké voľné dni.
- Stanovte si denné alebo týždenné čiastkové ciele. Ciele by mali byť konkrétne, napr. v tomto týždni si prejdete okruhy 3 otázok. Odškrtávanie splnených úloh vás bude motivovať.
- Ak jeden deň nestihnete, čo ste chceli, neprepadnite panike. Poposúvajte váš plán a pokračujte ďalej.
Priebeh štátnej skúšky a požiadavky na jej splnenie
Aby ste sa na štátnice mohli efektívne pripraviť, musíte presne vedieť, čo vás čaká:
- Zistite si formu skúšky. Bude písomná, ústna, alebo kombinovaná? Koľko otázok dostanete? Koľko času budete mať na prípravu a odpoveď?
- Príprave na obhajobu záverečnej práce (bakalárskej, diplomovej, dizertačnej, venujte dostatočnú pozornosť. Nacvičte si prezentáciu, pripravte si odpovede na možné otázky od oponenta a komisie.
- Ak je to možné, zistite si, ako sa budú hodnotiť jednotlivé časti skúšky. Pomôže vám to zamerať sa na kľúčové oblasti vašich štátnic.
Na štátnice sa učte efektívne, nie len dlho
Kvalita vášho učenia sa, je cennejšia ako kvantita. Hodiny strávené pasívnym čítaním poznámok zvyčajne nie sú efektívnou metódou. Skúste aktívne učenie sa na štátnice:
- Spracujte si vlastné materiály. Prepíšte si poznámky, vytvárajte myšlienkové mapy či kartičky s kľúčovými pojmami. Proces spracovania informácií vám pomôže si ich zapamätať.
- Skúste si tému vysvetliť sami pre seba nahlas, akoby ste ju učili niekoho iného. Odhalíte tak slabé miesta vo svojich vedomostiach.
- Pravidelne si testujte vedomosti. Použite staré testy od študentov z vyšších ročníkov, ktorí už štátnice majú za sebou.
- Učenie sa v skupinách s kamarátmi vám môže pomôcť pochopiť učivo. Dávajte si však pozor na to, aby sa zo stretnutí nestali len neproduktívne debaty o živote. Stanovte si jasný cieľ a držte sa ho.
- Robte si počas učenia krátke pauzy. Vyskúšajte techniku Pomodoro – 25 minút sa budete učiť, následne si dáte na 5 minút pauzu. Na internete nájdete rôzne Pomodoro časovače. Môžu zvýšiť vašu produktivitu a koncentráciu pri učení sa na štátnice.
Záverečná práca je na štátniciach vašou vizitkou
Vaša bakalárska či diplomová práca je výsledkom vášho niekoľkoročného úsilia. Nepodceňte jej finálnu úpravu a prezentáciu. Nezabudnite na nasledujúce:
- Ako sme už spomínali, obsah práce je najdôležitejší, no forma predáva. Aj tá najlepšia záverečná práca môže stratiť body kvôli formálnym nedostatkom. Dôkladne si skontrolujte formátovanie textu – okraje, riadkovanie, číslovanie strán, citácie či zoznam literatúry, podľa smernice vašej fakulty.
- Dajte vašu prácu prečítať niekomu inému, ideálne viacerým ľuďom. Pohľad nezainteresovaných ľudí často odhalí preklepy, gramatické či štylistické chyby, ktoré vy už prehliadate. Zvážte pokojne aj profesionálnu korektúru, za ktorú si však budete musieť zaplatiť.
Posledným krokom pred odovzdaním a štátnicami je tlač a väzba záverečnej práce. Kvalitná tlač a profesionálna väzba urobia na komisiu dobrý prvý dojem.
Tlač a väzba záverečnej práce
Keď už máte svoju záverečnú prácu obsahovo aj formálne upravenú, prichádza na rad výroba fyzickej kópie. Vieme, že v zhone pred termínom odovzdania a štátnicami je pre vás cenná každá ušetrená minúta. Preto tlač a vyhotovenie záverečnej práce nechajte na nás, profesionálov z FaxCOPY. Postaráme sa o to, aby sme vám posledný krok čo najviac uľahčili a vyhotovili vám reprezentatívnu záverečnú prácu.
Ponúkame vám profesionálnu digitálnu tlač alebo hĺbkovú razbu obálky, a následné zviazanie záverečnej práce presne podľa vašich potrieb a požiadaviek fakulty, ktorú navštevujete. Môžete si vybrať z viacerých typov väzieb:
- Pevná väzba FoilXpress je najobľúbenejšia voľba obálky práce. Pôsobí oficiálne, je odolná a zaručuje dlhú životnosť vašej záverečnej práce. Na výber sú rôzne farby obálok. Digitálna metalická razba textu môže byť na prednej doske a tiež chrbte väzby.
- Väzba Opus ponúka hĺbkovú razbu obálky a odporúčame ju pre záverečné práce s väčším rozsahom a to až do 300 listov.
- Mäkká väzba UniCover Soft, väzba CPM alebo hrebeňová väzba, sa často používajú ako doplnkové kópie práce, napr. ako kópia pre konzultanta, oponenta alebo pre vaše osobné účely. Je cenovo dostupnejšia.
Vo FaxCOPY kladieme dôraz na kvalitu a rýchlosť vyhotovenia. Radi vám poradíme s výberom najvhodnejšej väzby a postaráme sa o to, aby vaša záverečná práca bola pripravená včas a v top kvalite. Vy sa môžete sústrediť na úspešné zvládnutie štátnic. Navyše svoju hotovú prácu si môžete bezplatne prevziať v ktorejkoľvek FaxCOPY predajni na celom Slovensku.
Držíme vám palce a veríme, že to zvládnete!