Máme pre Vás OTVORENÉ predajne FaxCOPY. >> Zistiť viac informácií
.
02.12.2020      Čas čítania: 4 min.

Zvládnite tlač vianočných prianí ako profík. Vieme, ako na to


Najkrajšie obdobie v roku je tu čo nevidieť a vy by ste radi svojich blízkych potešili vianočným prianím? Skvelý nápad! Originálna vianočná pohľadnica alebo pozdrav z vašej dielne určite potešia rodinu a známych, s ktorými sa vám počas sviatkov možno nepodarí stretnúť.

Vianočné priania – to nie je len originálny návrh, ale aj tlač, ktorá má svoje pravidlá. V nasledujúcom článku vám poradíme, na čo si dať pozor pri tlači vlastnoručne vytvorených prianí, pohľadníc či menoviek.

Žena číta vianočné prianie

 

Technické parametre a tipy, vďaka ktorým bude tlač vianočných prianí hračkou

O tom, ako pripraviť všeobecné podklady na tlač, sme písali v článku na našom blogu nedávno. Okrem iného ste sa v ňom dočítali, že každá tlačiareň má svoje nastavenia, ktoré je potrebné pri tlači zohľadniť. Podobné pravidlá platia, samozrejme, aj pri tlači vianočných prianí. Ak návrh a samotnú tlač neplánujete zveriť do rúk profesionálov, odporúčame vám prebehnúť si ich skôr, než sa pustíte do ich tvorby.

 

Čo by mali vianočné priania spĺňať skôr, než sa ich rozhodnete vytlačiť?

Máte v hlave skvelý nápad a jediné, čo vám bráni k vytvoreniu dokonalého vianočného priania pre svojich blízkych je to, že ho musíte “hodiť na papier”? Nuž, ak predpokladáme, že nebudete každé prianie kresliť alebo maľovať vlastnoručne, zrejme vytvoríte grafický návrh v programe na počítači. Nech sú už vaše grafické zručnosti na akejkoľvek úrovni, podstatný je finálny výstup, ktorý uložíte ešte skôr, než stlačíte CTRL+P (skratka na vytlačenie dokumentu).

Rozlíšenie

Keďže sú rozmery pre vianočné priania a pohľadnice menšie, než je formát A4, platí pre ne odporúčanie s parametrom 300 dpi. Ak by ste vytvorili grafický návrh s nižším rozlíšením, môžu sa zdať výtlačky rozmazané či rozrastrované.

Fotografia alebo obrázok v najlepšej kvalite

Ak už sa rozhodnete pre konkrétnu fotografiu, ktorú v grafike použijete, presvedčte sa, že je v dostatočnej kvalite. Vhodným ukazovateľom je jej veľkosť. Pri výbere sa skúste vyvarovať fotkám, ktoré vám niekto poslal prostredníctvom rôznych messengerov. Tie totiž kvalitu fotky znižujú, čo voľným okom na displeji nemusíme postrehnúť. Takéto snímky vám však môžu pripraviť nemilé prekvapenie v momente, keď budete držať vytlačené vianočné prianie v rukách. Nevhodnou voľbou sú aj nie veľmi kóšer získané fotografie s vodotlačou ako ochrannou známkou.

Spadavky

Nech už znie tento pojem akokoľvek zvláštne, pri tvorbe a tlači vianočných prianí by ste sa mali oboznámiť s jeho významom. Spadavka je presah podkladovej grafiky za orezovú líniu. Vaša istota, že sa pri rezaní vianočných prianí, menoviek či pohľadníc na nich neobjavia neželané biele okraje.

mladá žena za počítačom

 

Bezpečnostná zóna

Na miesto v oblasti zhruba 3 až 5 mm od okrajov smerom dovnútra grafického návrhu by ste nemali umiestňovať žiaden text či iné dôležité prvky. Aj v tomto prípade ide o oblasť, kedy sa ráta s prípadným posunom pri tlači alebo orezávaní hotového vianočného priania. A navyše pôsobí takto upravená grafika usporiadane a súmerne.

Farebnosť

Problematika farebných priestorov je tak trochu tvrdší oriešok. Na začiatok, a najmä pri tlači vlastnoručne navrhnutých vianočných prianí a pohľadníc, vám však postačí, ak v programe či editore nastavíte farbený profil CMYK, prípadne odtiene šedej (grayscale). Tieto sa zhodujú s nastavením digitálnych tlačiarní a dokážu tak zabezpečiť vernosť farieb pri tlači (na rozdiel od RGB).

Správny formát

Pod formátom tentokrát nemáme na mysli rozmer, ale druh súboru, v ktorom môžete poslať hotový návrh na tlač online alebo ho priniesť do copycentra na USB kľúči, či inom médiu. Tou najvhodnejšou formou je .pdf. Zaručuje totiž, že súbor na počítači v copycentre otvoríte bez zmien v prípade, ak majú inú verziu programu, v ktorom ste návrh vytvorili. Prípadne daný program nemajú vôbec. Alternatívou sú formáty TIFF alebo JPG.

 

Ako zvládnuť návrh a tlač vianočných prianí bez skúseností s grafikou?

Dnes nájdeme na internete množstvo voľne dostupných šablón s hotovými vianočnými prianiami, roztomilými pohľadnicami alebo menovkami na darčeky. Stačí doplniť fotku alebo meno, prípadne vlastný text a personalizované vianočné prianie je za pár minút na svete.

vianočné pohľadnice na stole

 

Druhou možnosťou je, ak ovládanie grafických programov zvládate a trúfnete si vytvoriť vlastný návrh. Na čo by ste si mali dať určite pozor? Síce sa to na prvý pohľad nezdá, no správne zvoliť farebné kombinácie nie je jednoduché. Oranžovo modré pozadie predsa len nebude oku lahodiť. Nič však nepokazíte, ak sa v tomto prípade rozhodnete pre overené kombinácie červenej, bielej, zlatej, zelenej či metalickým odleskom. Zlaté pravidlo grafického dizajnu znie – menej je vždy viac.

Nuž, a napokon, stávka na istotu. Ak sa rozhodnete osloviť pri návrhu a tlači vianočných prianí profesionálov, určite neoľutujete. Okrem toho, že majú mnohé copycentrá či grafické štúdiá pripravené vlastné šablóny, ktoré vám za pár minút personalizujú, majú jednu neodškriepiteľnú výhodu. Šetria váš čas. A v konečnom dôsledku teda aj peniaze a vaše nervy. Oplatí sa preto vyskúšať skĺbiť vaše predstavy so znalosťami profesionálneho grafika a napokon tlač zveriť do rúk odborníkov.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, veríme, že vám naše rady pomôžu k tomu, aby ste vo finále držali vianočné prianie, pohľadnicu či iný vianočný pozdrav presne podľa vašich predstáv.

Chcem vytlačiť vianočné prianie
Diskusia 0

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru je potrebné sa Prihlásiť alebo Zaregistrovať

Žiadne komentáre