Všetko, čo by ste mali vedieť o rezanej grafike: Účel, využitie a výhody | Printstudio.FaxCopy.sk
.
15.06.2022      Čas čítania: 3 min.

Všetko, čo by ste mali vedieť o rezanej grafike: Účel, využitie a výhody


Rezaná grafika je spôsob výroby reklamných polepov. Nejedná sa však o klasickú veľkoformátovú tlač, ale vyrezávanie do fólie. Hľadáte spôsob, ako vyriešiť efektívnu reklamu, ktorá odolá aj v exteriérových podmienkach? V tom prípade je rezaná grafika možno tou správnou voľbou aj pre vás. Prečítajte si o jej výhodách a spôsobe výroby viac.

 

polep auta v procese

 

Čo všetko je rezaná grafika? Zvážte jej výhody

Práve rezanie do fólie rôznych farieb a materiálov je jedným z najpoužívanejších spôsobov, ako na viditeľnú reklamu. Napokon, zrejme ste sa ňou stretli i vy dnes, keď ste sa dívali na reklamný výklad nákupného centra alebo polep na firemnom aute. Rezaná grafika je totiž ideálna voľba na výrobu polepov, nálepiek, nápisov, obrysov či akýchkoľvek farebných podkladov, ktoré najlepšie vyniknú v jednej farbe. I keď je možné vyrezané fólie vrstviť, klasický plagát alebo fotografiu by ste pomocou nej vytvoriť nevedeli.

Nepopierateľnou výhodou však je, že oproti klasickej tlači do exteriéru rozhodne ušetrí vašu peňaženku. Pri jej výrobe sa totiž v plotri neminie ani kvapka atramentu. Sýte a výrazné farby dokážu na vhodne zvolenom podklade alebo mieste upútať a v neposlednom rade aj vydržať. Podľa zvoleného typu fólie, vhodnej aplikácie a taktiež podkladu hovoríme približne o troch až desiatich rokoch.

 

Ako sa rezaná grafika vyrába a ako by mali vyzerať podklady na výrobu?

Už niekoľkokrát sme spomenuli, že v prípade rezanej grafiky sa nejedná o klasickú potlač. Síce na jej výrobu treba ploter, princíp však spočíva vo vyrezávaní do podkladového materiálu. Tým je najčastejšie fólia.

Výber fólie na rezanú grafiku

O tom, akú fóliu vybrať, vám poradia v profesionálnom copycentre podľa niekoľkých rozhodujúcich parametrov. Ide najmä o informácie:

  • kde by sa mal vyrezaný polep nachádzať
  • akým vplyvom bude odolávať (slnko, dážď, nadmerné teplo a podobne)
  • na akú dlhú dobu predpokladáte, že ho budete využívať
  • aký je podkladový materiál, na ktorý sa výrez nalepí

 

Po ujasnení týchto parametrov je zväčša k dispozícii niekoľko typov fólií v rozmanitých farebných odtieňoch. Výnimkou nie sú ani špeciálne prevedenia a povrchové úpravy fólie ako napríklad matná, lesklá, metalická a podobne.

Čo by mali spĺňať podklady na výrobu výrezu?

Súbor s podkladmi na vyrezávanú grafiku si môžete vytvoriť sami alebo ho zveriť grafikovi, či priamo tlačiarovi, ak copycentrum túto možnosť ponúka. Základ je, vytvoriť ich pomocou vektorovej grafiky. Pomôžu vám v tom programy ako napríklad CorelDraw, Adobe Illustrator alebo Inkscape. Princíp vektorov – spájanie bodov pomocou kriviek, je spôsob, na základe ktorého dokáže ploter vyrezať detialné tvary. Podklady by mali byť dodané v súboroch s koncovkou .ai, .cdr, .svg, .eps, .pdf a pod.

 

grafik za počítačom

 

Náš TIP:
Viac informácii o tom, čo vlastne vektorová grafika je a aké jej uplatnenie, sme písali v článku Čo je to logo vo vektorovej grafike a prečo je pri tlači dôležité?

 

Postup výroby rezanej grafiky

V momente, keď tlačiar alebo online copycentrum podklady odobria, smeruje informácia do výrobného stroja – plotra s funkciou vyrezávania. Jeho súčasťou je nôž, ktorý presne kopíruje krivky z podkladov a následne oddelí zvyšok fólie, ktorá vzniká ako odpad. Ďalšou možnosťou je kombinácia viacerých farebných fólií a ich vzájomné spojenie. Posledným bodom, pred odovzdaním hotového výrezu, je aplikácia prenosovej fólie (priesvitná tenká fólia), vďaka ktorej je transfer a taktiež finálny polep vyrezaných častí omnoho jednoduchší.

Presvedčili vás výhody rezanej grafiky natoľko, že premýšľate nad jej využitím. V Printstudiu vám radi pomôžeme nielen s jej vyhotovením, ale taktiež grafickými podkladmi a samotným profesionálnym polepom.

Mám záujem o rezanú grafiku
NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.