.
22.04.2020      Čas čítania: 4 min.

Termín odovzdania sa blíži: Ako sa motivovať a dopísať diplomovku?


Napísať diplomovku nie je záležitosťou jedného dňa, týždňa a často ani mesiaca. Keďže písanie odbornej práce, spolu s prípravou a finalizáciou, odoberie nejednému študentovi časť života, prídu prirodzene aj fázy, kedy jednoducho stratíme motiváciu a cieľ zahalí hustá hmla beznádeje. Ocitli ste sa práve v tomto bode i vy?

Prečítajte si niekoľko skvelých tipov, ako sa správne namotivovať a dokončiť diplomovú prácu do zdarného konca.

 

Štós popísaných papierov s práve dopísanou diplomovou prácou

 

Tipy na úspešné dokončenie diplomovej práce a prekonanie krízy

I keď sami dobre viete, že termín odovzdania záverečnej práce už deň čo deň jasnejšie svieti vo vašom kalendári, znova sa pohrúžiť do písania je ťažšie, než by sa zdalo. Nezáleží na tom, v ktorej fáze rozpracovania sa vaša práca nachádza, kríza môže prísť i tesne pred finále. Máme však aj dobrú správu. Existujú účinné metódy, ako s ňou zatočiť už v zárodku. Dokonca sa vďaka nim môžete vyhnúť návalu v copycentre alebo dorábkam na poslednú chvíľu.

 

Sledujte svoj pokrok alebo objavte čaro benchmarkingu

Ako sme uviedli už v úvode, od položenia hypotézy v úvode práce, až po jej overenie alebo vyvrátenie v závere, prejde vaša diplomovka určitým procesom, ktorý trvá obvykle niekoľko mesiacov. Na to, aby bol tento proces efektívny v každom bode jeho tvorby, skúste sa zamerať nielen na konečný výsledok, ale i samotný pokrok. Pomocou metódy benchmarkingu si môžete vytvoriť jednoduchý harmonogram, kde na prvý pohľad vidíte, v akom štádiu práce ste, ktoré časti písania záverečnej práce vám idú ako od ruky a kde napríklad stojíte na bode mrazu. Vďaka prehľadnému rozoznaniu jednotlivých ukazovateľov tak ľahko vychytáte muchy a prehodnotíte nefunkčné časti procesu.

DOBRÁ RADA ZNIE: Nezabúdajte na to, že okrem obsahu je dôležitá aj forma diplomovej práce.

 

Odmenu si zaslúžite. A to nielen na konci

Jedným z hlavných nástrojov motivácie je, prirodzene, odmena. Často si študenti naplánujú vytúženú dovolenku, výlet alebo inú vysnívanú vec v prípade, keď diplomovú prácu odovzdajú a napokon aj úspešne zvládnu jej obhajobu. Ak už pre vás tento typ motivácie nie je dostatočný alebo sa vám zdá byť cieľ skutočne v nedohľadne, zvýšte dávkovanie. Ako? Jednoducho sa odmeňujte aj počas písania práce. Po každej dopísanej kapitole si doprajte chutný dezert, ktorý si za bežných okolností odopierate či malé vypnutie v podobe výletu s priateľmi.

 

Snívajte s otvorenými očami

Vo chvíľach beznádeje, kedy nevidíme konca, dokáže pomôcť aj čosi tak prirodzené, ako je naša predstavivosť. Namiesto pochmúrnych myšlienok sa skúste nastaviť na pozitívnu vlnu. Predstava slnečného počasia a voľného leta, ktoré je už na dohľad, dokáže s nastavením mysle doslova divy. Pomyslite len na to, ako rýchlo vám ubieha posledný rok štúdia… Už o pár mesiacov si skutočne vydýchnete a na písanie diplomovej práce si sotva spomeniete. Naštartovať svoju predstavivosť tým správnym smerom pomôžu napríklad fotky z minuloročnej dovolenky alebo rýchle prelistovanie online katalógu cestovnej kancelárie.

 

Zasnívaná študentka pri písaní diplmovej záverečnej práce

 

Striedajte písanie a oddych podľa svojho gusta

Niekomu pomáha úplne vypnutie od sveta, vytvorenie dokonalých podmienok bez rušivých vplyvov a doslova dokopanie sa do písania diplomovky. Ak však i napriek tomu len sedíte a hľadíte na prázdnu obrazovku počítača, netlačte zbytočne na pílu. Namiesto toho si doprajte aktívny oddych v podobe behu v prírode, poriadnej nálože vo fitku alebo mindfulness jogu. V momente, ako sa opäť vrátite k písanu, pôjde to určite ako po masle. Je totiž dokázané, že striedanie sústredenej práce a oddychu, či už aktívneho, alebo pasívneho, priaznivo vplýva na vašu myseľ a čas pri písaní diplomovky využijete skutočne efektívne.

 

Vytvorte si svoj vlastný deadline

Nechávať si veci na poslednú chvíľu skutočne ešte nikomu nepomohlo. Pravdou síce je, že niektorí pod časovým tlakom pracujú efektívnejšie, avšak sú okolnosti, ktoré môžu hrať proti vám a vy ich nedokážete ovplyvniť.

Nenechávajte si preto viazanie vašej práce na poslednú chvíľu a vytvorte si vlastný termín, ideálne týždeň pred skutočným deadlinom, kedy budete mať záverečnú prácu hotovú. S pokojným svedomím ju tak odovzdáte v časovom predstihu a nemôže sa tak stať, že reálny termín odovzdania záverečnej práce nestihnete, pretože si zle poznačíte otváracie hodiny copycentra alebo v ňom budú mať príliš veľa objednávok. Dokonca si ju viete dať kompletne vyhotoviť online – tlač aj viazanie, v momente, ako ju dopíšete. Ušetríte tak ďalšie hodiny či dni pred finálnym termínom.

NÁŠ TIP: Máte hotovú obalovú a titulnú stranu? Viete, približne koľko strán bude mať práca v konečnej podobe? V tom prípade si nechajte vyhotoviť obálku už vopred. Po dopísaní stačí odoslať hotovú prácu v pdf formáte na tlač a diplomovku máte hotovú rýchlejšie, než by ste čakali v rade s ostatnými, ktorí si dávajú prácu vyhotoviť kompletnú.

 

Dievča sedí na zemi a premýšľa pri písaní svojej záverečnej diplomovej práce

 

Veríme, že aj vďaka našim tipom sa vám podarí blížiaci sa termín odovzdania diplomovky zvládnuť bez väčšieho stresu a dostatočne sa motivovať na jej dopísanie. Nezabúdajte, leto je už za rohom a slovo diplomová práca vám už onedlho bude znieť len ako ozvena minulosti.

Chcem si dať vyhotoviť diplomovku
Diskusia 0

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru je potrebné sa Prihlásiť alebo Zaregistrovať

Žiadne komentáre