.
19.11.2019      Čas čítania: 5 min.

Stužková je za rohom. Na čo by ste pri príprave nemali zabudnúť?


Posledný ročník na strednej sa rozbehol ako opreteky a okrem maturít na študentov čaká ešte jedna príjemnejšia “povinnosť”. Stužková. Ak chcete, aby bola vaša stužková naozaj nezabudnuteľná a prebehla presne podľa vašich predstáv, máme pre vás niekoľko tipov, ako všetko zvládnuť ľavou zadnou.

Aké sú to?

Študentky tancujúce na parkete na svojej stužkovej slávnosti

Dôležité organizačné body stužkovej slávnosti

Ešte skôr, než sa so spolužiakmi vrhnete na prípravu samotného večera, mali by ste zabezpečiť základné veci, bez ktorých sa vlastne stužková uskutočniť nemôže. Väčšinou sa jedná o záležitosti, ktoré by ste mali riešiť omnoho skôr, než pár týždňov pred stužkovou. Aby sa vám jednoducho nestalo, že miesto, ktoré ste si pre slávnosť vybrali, bude vo vašom termíne už obsadené.

Kedy, kde a ako?

Ako prvý bod musíte vyriešiť vhodný termín, kedy sa vaša stužková slávnosť uskutoční. Nemenej podstatná otázka znie: Kde to celé vypukne? Je logické, že sa poobzeráte po vhodnom priestore v okolí školy. Či už si vyberiete miestny kultúrny dom alebo reštauráciu, podstatné je, aby bola kapacita priestoru dostačujúca. Položte si nasledovné otázky: Koľko hostí sa na slávnosti zúčastní? Plánujete využiť aj tanečný parket? Potrebujete pódium pre vystúpenie?

Ako vybrať menu na stužkovú

S vhodným priestorom sa spája aj množstvo ďalších detailov, ktoré musíte po vzájomnej dohode v kolektíve vyriešiť. Jedným z nich je slávnostné menu na stužkovú. Pri výbere jedál sa skúste riadiť tým, čo chutí väčšine ľudí. Nepodliehajte však panike, tradičný rezeň v kombinácii s pol ryža/pol zemiaky už skutočne nie sú jedinou možnosťou slovenskej gastronómie. Nie každý však obľubuje sushi, jelení perkelt alebo taliansku polievku minestrone.

Slávnostne prestretý stôl na stužkovej slávnosti

Napokon nezabúdajte ani na hostí, ktorí majú špeciálne upravenú stravu. V tom množstve ľudí sa určite nájde i zopár vegetariánov, vegánov, celiatikov či bezlaktózových. Alternatívne menu budete teda potrebovať tiež.

Detaily robia tú správnu atmosféru na stužkovej

Bude vaša stužková tematická? Nádych stredoveku, šialená recesia alebo pravá kovbojka… Ak ste si nacvičili program, ktorý sa nesie v jednom štýle, dotiahnite prípravy a priebeh slávnosti skutočne do detailu. Jedným z nich je trebárs výzdoba miestnosti. Skvele ju zvládnu napríklad tvoriví spolužiaci, pripadne zverte túto časť príprav do rúk odborníkom, ktorí ju vyšperkujú do poslednej bodky. Nezabudnite ani na výzdobu dverí vo vašej triede. Tradične by nemala chýbať zelená stužka či šerpa cez celé dvere, nápisy s rokmi štúdia a napokon podpisy všetkých spolužiakov. Ak to kreativitou vo vašej triede naozaj prekypuje, pokojne doplňte do výzdoby dverí vtipné či originálne detaily. Buďte však opatrní. Školník ani vedenie školy sa poškodeniu dverí nepoteší...

Pripraveným šťastie praje alebo ako na ten najlepší program na stužkovú

Ten chcú predsa všetci. Jedinečný program na stužkovú, v ktorom sa ukážu v tom najlepšom svetle, pobavia svojich najbližších alebo jednoducho odhalia svoj skrytý potenciál. To všetko sa však nedá dosiahnuť bez dobrej organizácie a prípravy.

Kľúčová zodpovedná osoba

Overeným nápadom je napríklad určiť si jedného z kolektívu, ktorý to bude všetko riadiť. “Režisér” tak bude zodpovedať nielen za priebeh samotného programu, ale bude detailne poznať kompletný plán a časový dej celej slávnosti. Aby prebehla stužková podľa vašich predstáv, je podstatné, aby ľavá ruka vždy vedela, čo robí tá pravá.

Táto osoba bude vedieť odpovedať na akúkoľvek organizačnú otázku a práve vďaka nej sa môžete vyhnúť faux pas ako napríklad stratené stužky, pomiešaný zasadací poriadok alebo poškodený darček pre triedneho či triednu. Oplatí sa jej zveriť aj papier s príhovorom ako záložný plán v prípade, ak by rečník dostal nečakané okno.

Selfie fotografia maturantov, ktorí si robia momentku na stužkovej slávnosti

NÁŠ TIP:

Príhovor pre rodičov, učiteľov či spolužiakov si nechajte vytlačiť na hrubší vzorovaný papier. Okrem toho, že bude mať slávnostný nádych, bude aj odolnejší v prípade nečakaných nehôd (pokrčenie, roztrhnutie a podobne). Skvele vám poslúži napríklad ozdobný vizitkový papier. Ten zoženiete v každej dobrej copy predajni.

Stužková – previerka celého kolektívu

Možno si poviete, že prvou veľkou skúškou sú pre žiakov posledného ročníka maturity. Omyl! Práve stužková nenápadne preverí mnohé ich vlastnosti, ktoré v pracovnom, ale i v osobnom živote môžu uplatniť. Tu sa jasne ukáže, kto je kolektívny hráč a kto si dokáže presadiť svoj názor. Dokázať robiť kompromisy a vedieť sa správne rozhodnúť je predsa súčasťou “dospeláckeho” sveta deň čo deň.

Nezabúdajte, že v kolektíve sa skrýva sila. Ten váš skvele otestuje napríklad výber oznamka, maturitných stužiek alebo príprava scenáru pre únos triednej knihy. A to dokonca ešte niekoľko mesiacov pred samotným slávnostným večerom. Ako ich zvládnuť bez väčších problémov?

Dokonalý únos triednej knihy

V hlavách vám už lietajú nápady, ako čo najoriginálnejšie zlikvidovať triedneho nepriateľa? Samozrejme, na mysli máme triednu knihu. Nezabudnite z tohto “posvätného aktu” natočiť video, ktorým sa môžete pochváliť nielen na stužkovej, ale i na sociálnych sieťach. Čo potrebujete? Dobrý nápad, ktorý nadchne väčšinu (ideálne každého), vhodné rozdelenie úloh, prepracovaný scenár a niekoho šikovného, kto to celé natočí a zostrihá.

Maturitné oznámenia, s ktorými bude každý spokojný

Nuž, nájsť také oznamká nebude jednoduché. Pripravte sa na riadnu diskusiu. Jednému sa páči maturitné oznamko vo forme 3D, druhý presadzuje retro dizajn a milovníci komixov si razia svoju kreslenú ideu. Skúste nájsť maximálne tri najlepšie nápady na maturitné oznámenia, ktoré sa prebojujú do finálneho výberu a jednoduchým hlasovaním nájdete víťaza. Medzi obľúbené patria najmä:

  1. maturitné oznámenia so zakomponovanou fotkou

  2. maturitné oznámenia vo forme 3D skladačky

  3. tematické maturitné oznámenia

  4. maturitné oznamká podľa vlastného návrhu

 

Kým vám prvý typ ušetrí prácu s lepením fotiek, druhý vnesie originalitu do dizajnu oznámenia a tretí doplní motív, v ktorom sa stužková nesie, skutočnou výzvou a originálnym riešením sú maturitné oznamká podľa vašich predstáv.

Ako na originálne maturitné oznamko

Opäť raz potrebujete najmä nápad. Určite sa nájde spolužiak, ktorý dokáže svoju predstavu prekresliť na papier a doplniť oznamko o množstvo iných detailov, ktoré vás ako kolektív nadchnú. Maskot triedy, originálne výroky spolužiakov, nezabudnuteľná fotka z triedneho výletu alebo prezývky namiesto mien? V tomto prípade máte voľné ruky! Popustite uzdu fantázii a vytvorte maturitné oznamko, na ktoré budete všetci hrdí. Inšpiráciu a vtipné nápady nájdete napríklad aj v našom blogu.

Napokon stačí nájsť šikovného grafika a copycentrum, kde váš nápad zrealizujú presne podľa predstáv. Nezabúdajte však takéto maturitné oznámenie riešiť s dostatočným predstihom. Keďže nejde o vzor zo šablóny, jeho výroba sa môže predĺžiť.

Tanečný parket zaplnený študentmi, ktorí si užívajú stužkovú

Maturitné oznámenie podľa svojho gusta

Ak sa vám nedarí nájsť v kolektíve pri výbere oznamka kompromis, nevešajte hlavu. Vždy existuje možnosť dať si vyrobiť vlastné maturitné oznamko, a to aj z pohodlia svojej izby. Stačí si vybrať motív, vyladiť detaily, nahrať podklady a za chvíľku máte svoje vlastné oznámenie vyklikané online. Potom už len počkať na kuriéra alebo si oznámenia vyzdvihnúť na predajni a lepiť, lepiť a podpisovať!

Chcem si dať vyrobiť maturitné oznámenie
Diskusia 0

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru je potrebné sa Prihlásiť alebo Zaregistrovať

Žiadne komentáre