Postup viazania hrebeňovej väzby: Ako na to? | Printstudio.FaxCopy.sk
.
31.07.2022      Čas čítania: 4 min.

Postup viazania hrebeňovej väzby: Ako na to?


Hrebeňová väzba a postup na jej vyhotovenie sú súčasťou študentského života nielen mnohých vysokoškolákov. Svoje uplatnenie si nachádza aj v kanceláriách alebo open office-och, kde je často potrebné vytvárať rôzne brožúry. Využíva sa na finalizáciu ročníkových alebo seminárnych prác, skrípt alebo rôznych návodov, postupov či ľubovoľných dokumentov vo firmách alebo kanceláriách. Ak hľadáte spôsob, ako rýchlo a efektívne spojiť dokumenty do praktickej väzby, čítajte ďalej.

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete viac o výhodách hrebeňovej väzby a taktiež postup, ako ju zvládnuť ľavou zadnou.

zošity v hrebeňovej väzbe

Hrebeňová väzba – kedy ju zvoliť a ak sú jej výhody a nevýhody?

Skôr, než si vysvetlíme samotný postup hrebeňovej väzby, vymenujeme niekoľko výhod, vďaka ktorým rýchlo zistíte, či je tento typ viazania dokumentov to, čo hľadáte. Každá väzba má totiž svoje špecifiká, vďaka ktorým je výhodnejšia, než ostatné spôsoby, ako vytvoriť z dokumentov jeden celok.

 

Menej reprezentatívny vzhľad v plastovom vyhotovení

Mäkká hrebeňová väzba je na rozdiel od tej tvrdej, ktorú poznáte najčastejšie zo záverečných prác (rigorózna, diplomová alebo bakalárska práca), už na prvý pohľad menej reprezentatívnejšia.

Dôvodom je najmä typ materiálu, ktorý sa na obálky (predná a zadná strana) a taktiež systém vzájomného spojenia strán používa. Za kratší koniec, čo sa vzhľadu týka, ťahá najmä plastový hrebeň, priehľadná predná strana (známa aj pod názvom prestige) a taktiež zadná kartónová obálka (s názvom delta). Ak by ste však chceli u hrebeňovej väzby dosiahnuť o niečo elegantnejší vzhľad, zvoľte kovový hrebeň. Túto drobnú nevýhodu oproti klasickej tvrdej väzbe však hrebeňovka doháňa množstvom iných výhod.

 

Strany jednoducho vyberiete, pridáte alebo zmeníte poradie

O jej variabilite svedčí fakt, že si do hrebeňa môžete nechať zviazať nielen tradičný formát A4, ale taktiež A3 alebo menší formát A5. Spomínané obalové strany môžete ľubovoľne meniť a kombinovať (rôzne farebné vyhotovenia kartónových obálok a taktiež lesklé či matné varianty). Farbu hrebeňa môžete taktiež zladiť s obálkou a maximálna kapacita takejto väzby je až 450 listov.

Najväčšou výhodou hrebeňovej väzby však je, že ju môžete nechať znova roztvoriť a pridať, odobrať, prípadne zmeniť poradie strán. K tomu je však potrebný špeciálny stroj na hrebeňovú väzbu. A, samozrejme, postup, ako na to.

 

Zvládnite postup hrebeňovej väzby krok za krokom

Viazanie hrebeňovej väzby môže na prvý pohľad pôsobiť jednoduchšie, než klasická pevná väzba, avšak aj tento postup si vyžaduje prax. Dôvod je jednoduchý. Stačí menšia nepozornosť a výsledkom je predierovanie hárkov na opačnej strane, ktoré už nie je možné opraviť. Ako viazanie prebieha a čo sú najčastejšie chyby pri vyhotovení hrebeňovky?

viazací stroj na hrebeňovú väzbu

 

Postup pri hrebeňovej väzbe má svoju rutinu

Vložiť, zarovnať, predierovať, uchytiť do hrebeňa. A tak znova dokola a dokola. Nič zložité? V skutočnosti nie. Dôležité je nepomýliť sa.

VÝBER VEĽKOSTI HREBEŇA

Prvý krokom je nájsť vhodnú veľkosť hrebeňa. Príliš veľký je zbytočný a nevzhľadný, ak však zvolíte menší, strany sa budú do seba zadrhávať a v krajnom prípade sa vám ich ani nepodarí do hrebeňa uchytiť. Pomôckou pri výbere hrebeňa je odporučený rozsah strán, ktorý výrobca uvádza. Ak je počet strán na rozhraní a vy sa neviete rozhodnúť, ktorý hrebeň bude lepší, rozhodne siahnite po tom väčšom. Napokon, nič sa nestane, ak zvolíte nesprávny hrebeň. Za väčší alebo menší ho môžete pokojne vymeniť aj po zviazaní hrebeňovky.

AKO VLOŽIŤ HREBEŇ DO STROJA NA VÃZBU?

Po výbere správnej veľkosti (kapacity) hrebeňa, je potrebné osadiť ho do stroja. Ak ho vložíte nesprávnou stranou, nepodarí sa vám ho roztvoriť. Zuby hrebeňa by mali smerovať tak, aby pohybom páčky nastalo ich postupné povoľovanie. Hrebeň je potrebné pootvoriť len čiastočne, aby ste vedeli vkladať listy a zároveň ich dokázali zuby hrebeňa zachytiť.

POSTUP DIEROVANIA HÁRKOV

Skôr, než hárky do hrebeňa vložíte, musíte vytvoriť perforáciu – diery pomocou jednoduchého pohybu pákou alebo stlačením tlačidla na predierovanie (podľa typu stroja). V tomto kroku odporúčame najprv si strany zarovnať do jedného, a následne pri ďalších listoch stále toho istého boku. Podľa toho, či budete viazať dokument odpredu alebo odzadu, predierujte a vložte ako prvú prednú alebo zadnú stranu.

Jednotlivé listy, samozrejme, nemusíte predierovať a vkladať do roztvoreného hrebeňa po jednom. Čím profesionálnejší stroj na hrebeňovú väzbu máte, tým bude postup rýchlejší a vy môžete naraz predierovať aj desiatky listov. Po uchytení posledných hárkov a druhej obálky (predná alebo zadná strana) stačí opäť hrebeň pomocou páky znova uvoľniť a hrebeňová väzba je hotová.

Na čo si ešte dať pozor pri hrebeňovej väzbe?

Perforácia (dierovanie) je vzdialená od okraja strany v určitej vzdialenosti. Tú je možné v prípade lepších strojov nastaviť. Každopádne je však potrebné s ňou rátať už v samotnom bode vytvárania podkladov do tlače. Okraj dokumentu by teda mal rátať s touto rezervou (pri obojstrannej tlači pozor aj na nastavenie pravého okraja).

Niekto uprednostňuje iný postup, než sme popísali vyššie – najprv predierovať všetky strany a následne vkladať do hrebeňa. Z praxe sa však osvedčilo, že vyššie uvedený postup je rýchlejší a efektívnejší, keďže pri väčšom množstve strán i tak nie je možné vložiť hárky papiera do hrebeňa naraz. Naviac je ich potom potrebné znova zarovnávať.

Nuž, a napokon, nezabúdajte na obalové strany. Ak ich vynecháte, budete musieť všetky hárky, ktoré ste do hrebeňa vložili, opätovne vybrať. Preto vždy vkladajte obalovú stranu ako prvú a druhou obálkou väzbu aj ukončite.

Premýšľate práve, či sa vám oplatí zadovážiť si stroj na hrebeňovú väzbu alebo po prečítaní postupu radšej prenecháte viazanie hrebeňovky na profesionálov? V Printstudiu si ju aj s tlačou dokumentov môžete pohodlne objednať online. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, veríme, že postup hrebeňovej väzby vďaka tomuto návodu zvládnete bez problémov.

Objednať hrebeňovú väzbu
NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.