Akým chybám sa vyhnúť pri diplomovke? | Printstudio.faxcopy.sk | Printstudio.FaxCopy.sk
.
13.03.2023      Čas čítania: 6 min.

Odovzdávanie diplomovky: Akým chybám sa treba vyvarovať?


Čas odovzdania diplomovky sa už blíži a vy potrebujete motiváciu, aby ste to úspešne dobojovali? Alebo potrebujete poradiť, čo všetko by ste si mali skontrolovať skôr, než si dáte záverečnú prácu zviazať? Toto sú chyby, na ktoré dopláca väčšina študentov.

Ako úspešne napísať diplomovú prácu?

Sú takí, ktorí sa nevedia dočkať, kedy diplomovku, ktorú majú už dávno vytlačenú a zviazanú, konečne odovzdajú. Druhý tábor, kam asi patrí väčšina študentov, zdesene hľadí na kalendár, kde sa dátum s červeným nápisom DIPLOMOVKA nezadržateľne blíži. Tak či onak, po jej odovzdaní si vydýchnu asi všetci.

Napísať diplomovku nie je záležitosťou jedného dňa, týždňa a často ani mesiaca. Keďže písanie odbornej práce, spolu s prípravou a finalizáciou, odoberie nejednému študentovi časť života, prídu prirodzene aj fázy, kedy jednoducho stratíme motiváciu a cieľ zahalí hustá hmla beznádeje. Ocitli ste sa práve v tomto bode i vy?

Prečítajte si niekoľko skvelých tipov, ako sa správne namotivovať a dokončiť diplomovú prácu do zdarného konca.

Študenti sedia v kaviarni pri knihách a laptope a pracujú na dokončení svojej diplomovej práce

Tipy na úspešné dokončenie diplomovej práce a prekonanie krízy

Existujú účinné metódy, ako s krízou pri písaní diplomovky zatočiť už v zárodku. Dokonca sa vďaka nim môžete vyhnúť návalu v copycentre alebo dorábaniu na poslednú chvíľu.

Sledujte svoj pokrok alebo objavte čaro benchmarkingu

Ako sme uviedli už v úvode, od položenia hypotézy v úvode práce, až po jej overenie alebo vyvrátenie v závere, prejde vaša diplomovka určitým procesom, ktorý trvá obvykle niekoľko mesiacov. Na to, aby bol tento proces efektívny v každom bode jeho tvorby, skúste sa zamerať nielen na konečný výsledok, ale i samotný pokrok

Pomocou metódy benchmarkingu si môžete vytvoriť jednoduchý harmonogram, kde na prvý pohľad vidíte, v akom štádiu práce ste, ktoré časti písania záverečnej práce vám idú ako od ruky a kde napríklad stojíte na bode mrazu. Vďaka prehľadnému rozoznaniu jednotlivých ukazovateľov tak ľahko vychytáte muchy a prehodnotíte nefunkčné časti procesu.

DOBRÁ RADA ZNIE: Nezabúdajte na to, že okrem obsahu je dôležitá aj forma diplomovej práce.

Odmenu si za diplomovku zaslúžite: A to nielen na konci

Jedným z hlavných nástrojov motivácie je, prirodzene, odmena. Často si študenti naplánujú vytúženú dovolenku, výlet alebo inú vysnívanú vec v prípade, keď diplomovú prácu odovzdajú a napokon aj úspešne zvládnu jej obhajobu. Ak už pre vás tento typ motivácie nie je dostatočný alebo sa vám zdá byť cieľ skutočne v nedohľadne, zvýšte dávkovanie. Ako? Jednoducho sa odmeňujte aj počas písania práce. Po každej napísanej kapitole si doprajte chutný dezert, ktorý si za bežných okolností odopierate, alebo si naplánujte malé vypnutie v podobe výletu s priateľmi.

Snívajte s otvorenými očami: Raz tú diplomovku skutočne napíšete a odovzdáte

Vo chvíľach beznádeje, kedy nevidíme konca, dokáže pomôcť aj čosi tak prirodzené, ako je naša predstavivosť. Namiesto pochmúrnych myšlienok sa skúste nastaviť na pozitívnu vlnu. Predstava slnečného počasia a voľného leta, ktoré je už na dohľad, dokáže s nastavením mysle doslova divy. Pomyslite len na to, ako rýchlo vám ubieha posledný rok štúdia… Už o pár mesiacov si skutočne vydýchnete a na písanie diplomovej práce si sotva spomeniete. 

Naštartovať svoju predstavivosť tým správnym smerom pomôžu napríklad fotky z minuloročnej dovolenky alebo rýchle prelistovanie online katalógu cestovnej kancelárie.

Zasnívaná študentka pri písaní diplmovej záverečnej práce

Striedajte písanie diplomovej práce a oddych podľa svojho gusta

Niekomu pomáha úplne vypnutie od sveta, vytvorenie dokonalých podmienok bez rušivých vplyvov a doslova dokopanie sa do písania diplomovky. Ak však i napriek tomu len sedíte a hľadíte na prázdnu obrazovku počítača, netlačte zbytočne na pílu

Namiesto toho si doprajte aktívny oddych v podobe behu v prírode, poriadnej nálože vo fitku alebo mindfulness jogu. V momente, ako sa opäť vrátite k písaniu, pôjde to určite ako po masle. Je totiž dokázané, že striedanie sústredenej práce a oddychu, či už aktívneho, alebo pasívneho, priaznivo vplýva na vašu myseľ a čas pri písaní diplomovky využijete skutočne efektívne.

Vytvorte si svoj vlastný deadline na napísanie práce

Nechávať si veci na poslednú chvíľu skutočne ešte nikomu nepomohlo. Pravdou síce je, že niektorí pod časovým tlakom pracujú efektívnejšie, avšak sú okolnosti, ktoré môžu hrať proti vám a vy ich nedokážete ovplyvniť.

Nenechávajte si preto viazanie vašej práce na poslednú chvíľu a vytvorte si vlastný termín, ideálne týždeň pred skutočným deadlinom, kedy budete mať záverečnú prácu hotovú. S pokojným svedomím ju tak odovzdáte v časovom predstihu a nemôže sa tak stať, že reálny termín odovzdania záverečnej práce nestihnete, pretože si zle poznačíte otváracie hodiny copycentra alebo v ňom budú mať príliš veľa objednávok. 

Dokonca si ju viete dať kompletne vyhotoviť online – tlač aj viazanie, v momente, ako ju dopíšete. Ušetríte tak ďalšie hodiny či dni pred finálnym termínom.

NÁŠ TIP: Máte hotovú obalovú a titulnú stranu? Viete, približne koľko strán bude mať práca v konečnej podobe? V tom prípade si nechajte vyhotoviť obálku už vopred. Po dopísaní stačí odoslať hotovú prácu v pdf formáte na tlač a diplomovku máte hotovú rýchlejšie, než by ste čakali v rade s ostatnými, ktorí si dávajú prácu vyhotoviť kompletnú.

Dievča sedí na zemi a premýšľa pri písaní svojej záverečnej diplomovej práce

 Akým chybám sa pri písaní vyhnúť?

Teraz, keď už viete, ako sa motivovať pri písaní diplomovky, by sme sa ešte mali pozrieť na základné chyby, ktoré sa mnohým pritrafia pri písaní práce, avšak dá sa im jednoducho vyhnúť:

Dvakrát meraj, len raz viaž: Povedal by vám vari každý, kto už má peripetie so záverečnými prácami za sebou. Staré zlaté pravidlo nám jasne pripomína, že to najdôležitejšie pred finálnou úpravou – viazaním diplomovky, je dôsledná kontrola. Čo by ste teda mali ešte raz prebehnúť?

Originálny obsah diplomovky ako základný pilier

Bez kvalitného obsahu to jednoducho nepôjde. Máte pocit, že už recitujete každú vetu zľava i sprava? V záverečnej práci by ste mali ukázať, že na základe poznatkov získaných počas štúdia na vysokej škole - dokážete byť vo svojom odbore prínosný. Či už pre svojich kolegov magistrov, inžinierov, doktorandov a celú akademickú obec, alebo ďalších študentov.

K obsahu sa už počas písania práce celkom určite vyjadrí aj váš školiteľ. Ako ho však vyšperkovať do dokonalosti tak, aby zabodoval aj u ostatných členov komisie? Základom je jasne definovať hypotézu vašej práce v úvode a napokon ju vyvrátiť alebo potvrdiť v závere práce.

A hoci je lákavé prebrať myšlienky, vety či celé odseky zo zdrojov, na ktoré ste počas písania diplomovky narazili, touto cestou by ste sa celkom určite uberať nemali. Kontrolné nástroje na odhalenie plagiátorstva sú dnes na skutočne vysokej úrovni. Nezabudnite teda na každú myšlienku, ktorá nepochádza z vašej hlavy, vhodne odkázať citáciou alebo parafrázou.

Forma diplomovej práce má svoje jasné pravidlá

Ak by ste obsah záverečnej práce doladili do posledného detailu, nezabúdajte na to, ako ho vhodne obaliť. Na to slúžia určité pravidlá, ktoré definujú formu diplomovky. Titulná aj obalová strana, úvod, abstrakt, členenie jednotlivých kapitol, záver aj zoznam použitej literatúry majú presne určené parametre, ktoré treba pri písaní práce dodržať. Tie sa na jednotlivých univerzitách a vysokých školách líšia, preto si ich nezabudnite pri písaní diplomovky overiť na svojej katedre.

Výnimkou nie je ani správny bibliografický zápis použitej literatúry. I to, ako vyzerá poznámka pod čiarou, ktorá sa na zdroje odkazuje, presne zodpovedá určitému vzorcu. Viac o okrajoch, odsekoch, riadkovaní, číslovaní strán či zarovnaní písma si môžete prečítať v nedávnom článku na blogu, kde sme formu diplomovej práce rozoberali bližšie.

Žena z police v univerzitnej knižnici vyberá kópiu diplomovej práce v hrubej tmavej väzbe

Ypsilony, čiarky a iné nástrahy našej slovenčiny

Gramatika dokáže potrápiť. Hoci si myslíte, že ju ovládate na celkom slušnej úrovni, nie je na škodu nechať si diplomovku skontrolovať. Nemusíte, samozrejme, hľadať profesionálneho korektora. Celkom iste postačí napríklad pohľad iného spolužiaka, či rodiča, ktorý nájde i to, čo ste vy prehliadli. Možno sa budete čudovať, koľko toho napokon bude. Autorská slepota totiž postihuje aj tých najväčších majstrov slova.

Okrem gramatiky a pravopisných chýb sa vo vašej práci možno nájde i niekoľko viet a odstavcov, ktoré by zmenou slovosledu nabrali na väčšom význame. Opäť raz postačí názor nezainteresovaného človeka.

Tlač a viazanie diplomovky. Ako ho správne načasovať?

Už zo skúseností starších možno viete, že nechať si tlač diplomovej alebo inej záverečnej práce na poslednú chvíľu, nie je ten najlepší nápad. Podobne ako vy totiž môže premýšľať niekoľko desiatok či stoviek študentov a copycentrum vo vašom okolí vám prácu na počkanie zrejme vyhotoví len ťažko.

Niekoľkodňová rezerva, ktorú si ponecháte na tlač a viazanie diplomovky, je teda istotou, na ktorú sa oplatí vsadiť. Vyhotovenie práce môžete zadať dokonca online práve v momente, kedy ju budete mať vo finálnej podobe. Ušetríte tak čas, kým nadíde vhodná chvíľa riešiť to osobne.

Preverte si vopred možnosti viazania a tlače a taktiež druhy väzby, ktoré vaša škola akceptuje. Dokonca môžete porozmýšľať aj nad farebnými kombináciami písma a obálky.

Najnovšie viete zadať ich výrobu skôr, než bude práca hotová a poistiť sa tak pred úpravami v poslednej chvíli. Akonáhle napíšete poslednú bodku a všetky vyššie spomenuté body prebehnete posledný raz, jednoducho odošlete súbor na tlač v mediálnej podobe a vaša diplomovka bude pripravená na vyzdvihnutie či odoslanie kuriérom v rekordne krátkom čase.

Mladá žena sedí za stolom s laptopom a papiermi a pracuje na písaní svojej diplomovky

NÁŠ TIP:

Ak zadávate tlač a viazanie diplomovej práce online, prípadne ju prinesiete do predajne vytlačiť na USB kľúči, nezabudnite ju uložiť vo formáte .pdf, prípadne doň prekonvertovať súbor z formátov doc./docx., v ktorých ste prácu písali. Vyhnete sa tak neželaným posunom textu či dokonca celých odstavcov, ktoré ste tak pracne nastavovali.

Vďaka týmto tipom písanie diplomovky zvládnete s ľahkosťou

Sedíte práve nad diplomovkou a máte pocit, že čas neuveriteľne rýchlo letí, no i napriek tomu nemá jej písanie konca-kraja? Veríme, že vám to bude vďaka našim skúsenostiam s tlačou a viazaním záverečných prác nakoniec odsýpať tým správnym tempom. A žiadne chyby nenarušia moment, kedy budete svoju vyhotovenú diplomovku držať s úľavou vo svojich rukách.

Objednať tlač a viazanie diplomovky
NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.