Máme pre Vás OTVORENÉ predajne FaxCOPY. >> Zistiť viac informácií
.
11.12.2020      Čas čítania: 4 min.

Nekonečná inšpirácia pre malých aj veľkých. Ako si vyrobiť a vytlačiť nálepky?


Technológie napredujú v každej sfére nášho života. I napriek tomu však existuje niekoľko vecí, ktoré sú tu s nami stále. Tak schválne. Používate nálepky? Pre lepší prehľad v špajzi, označenie svojho obeda v chladničke v práci alebo ste možno práve nálepkou so svojím logom prelepili zabalenú objednávku pre zákazníka.

Tak či onak, nálepky sú súčasťou nášho každodenného života, a zrejme ešte dlho ostanú. Ako si ich môžete vyrobiť sami a kedy je lepšie prenechať výrobu a tlač nálepiek na profesionálov? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete o možnostiach, ktoré dokážu vaše nálepky posunúť o pár krokov vpred.

smajlíkové nálepky

 

Vyrobte si vlastnú nálepku. Všetko, čo potrebujete vedieť, od návrhu až po tlač nálepiek

Niekedy si skutočne ani neuvedomujeme, kde všade nálepky používame. Farebné, guľaté, s obľúbenými postavičkami alebo nápisom, vodeodolné či dokonca exteriérové. Vďaka ich variabilite a zároveň jednoduchosti nám uľahčujú a spríjemňujú každodenné aktivity.

Nálepky sa vám zídu nielen na označenie zaváranín v špajze. Sú nástrojom reklamy a pomáhajú nám zorientovať sa

S prvými nálepkami ste sa zrejme stretli ešte ako deti. Aj vy ste sa už nemohli dočkať, kedy si svojho obľúbeného rozprávkového hrdinu nalepíte na skrinku či školskú tašku? Hoci už od tých čias prešlo niekoľko desiatok rokov, až tak veľa sa nezmenilo. Deti neustále nálepky milujú. A ich šikovné mamičky tiež. Prehľadné etikety na boxoch v mraziaku alebo domáce lekváre polepené nálepkami s dátumom výroby im denne uľahčujú život.

Nálepka je vlastne veľmi šikovná vec, ktorú môžete využiť aj vy (ak tak náhodou ešte nerobíte). V kancelárii vám uľahčí triedenie a zoraďovanie, v sklade pomôže udržiavať prehľad. Ak sa navyše pohybujete v archíve, sú to práve nálepky, vďaka ktorým môže byť vaša práca efektívnejšia.

Tlač nálepiek môžete napokon využiť aj na reklamné a propagačné účely. Olepiť logom spoločnosti tovar je spôsob, ako sa dostať do povedomia zákazníka. Nálepky môžete použiť aj na označenie aktuálnych produktov v akcii alebo upozorniť na zvýhodnené balíčky. Pracujete s tovarom, ktorému chýba popis v slovenčine alebo musíte dopĺňať na obal výrobku iné informácie? V tom prípade nám zrejme dáte za pravdu, že vám nálepky značne zjednodušujú rutinnú prácu. Najmä preto, že si môžete nechať na nálepku potlačiť čokoľvek, čo potrebujete.

Ako teda zvládnuť tlač nálepiek tak, aby presne zodpovedali vašim požiadavkám a potrebám?

 

Tlač nálepiek má svoje pravidlá. Grafický návrh, typ etikiet a kvalita tlače sú kľúčom k nálepke, ktorú potrebujete

Máte doma tlačiareň a prácu s grafickým editorom zvládate bez problémov? V tom prípade sa do tlače nálepiek môžete pustiť aj sami. Pri ich výrobe však musíte zohľadniť hneď niekoľko podstatných detailov, vďaka ktorým budú vaše nálepky použiteľné a funkčné.

Ak si na niektoré z nich netrúfate, je lepšie poradiť sa s odborníkmi. Tí poznajú všetky úskalia, ktoré tlač nálepiek prináša a vy sa tak vyhnete niekoľkým pokazeným hárkom a stratenému času, ktorý ste výrobe nálepiek venovali. Na čo by ste nemali zabudnúť?

Nie je etiketa ako etiketa. Materiál na tlač nálepiek vyberajte podľa ich použitia

Potrebujete odolnejšie nálepky? Alebo budú slúžiť na krátkodobé označenie, kde nebudú vystavené vplyvom počasia, či väčšiemu opotrebovaniu? Odpoveď na túto otázku vám značne zúži výber materiálu na potlač nálepiek. V prípade prvej možnosti odporúčame siahnuť po etiketách, PVC fóliách či inom materiáli, ktorý je určený priamo do exteriéru. Okrem toho, že budú vaše nálepky odolnejšie voči slnečnému žiareniu (nehrozí ich rýchle vyblednutie), nenaruší ich ani prípadná vlhkosť či priamo dážď.

prázdne etikety na koreničkách

 

Spomínate si? V nedávnej minulosti sme si nálepky netradičného tvaru (ovál, trojuholník či dokonca hocijaký iný ako klasický obdĺžnikový tvar) mohli vytlačiť len na vopred určené delené etikety, kde na jednom hárku jedna vedľa druhej nedočkavo čakali predrezané nálepky. Prípadne sme z potlačenej etikety formátu A4 nožničkami pracne vyrezávali požadovaný tvar. Odlepiť takéto nálepky dokázali len tí najtrpezlivejší s dostatočne dlhými nechtami.

Dnes sú v copycentrách dostupné už nálepky rezané priamo na hárku, ktoré vám kvalitne potlačia a následne narežú pravidelné tvary ako kruh, štvorec, obdĺžnik či ovál s priemerom aspoň 3 cm. V prípade atypických tvarov a rozmerov alebo nálepiek s dôrazom na zvýšenú odolnosť, je vhodnejšie využiť veľkoplošnú tlač samolepiek. V širokej ponuke materiálov nájdete aj špecialitky, ako napríklad transparentné či polymerické fólie, ktoré majú ešte vyššiu odolnosť a trvácnosť. Nuž a napokon, ak potrebujete naozaj odolné nálepky, ktoré budú podliehať častému oderu či priamym vplyvom počasia, odporúčame finálnu úpravu laminovaním. Zaručene tak získate odolnú nálepku, po ktorej môžu vaši zákazníci napríklad aj dennodenne šliapať. Viac o veľkoformátovej tlači na profesionálnej úrovni nájdete v našom článku na blogu.

Grafické podklady na tlač nálepiek zvládnete so šikovným editorom či šablónami

Vráťme sa ešte o krok späť. Skôr, než budete riešiť samotnú tlač a výber etikety či fólie, potrebujete si nálepku vytvoriť. Ideálnou možnosťou, v prípade graficky zložitejších obrázkov a koláží, sú služby grafika. Ten, okrem vašich požiadaviek, spracuje dokument do finálnej podoby tak, aby tlač prebehla bez chýb.

Ak ste však tak trochu kamaráti s počítačom, jednoduché obrázky alebo text zvládnete aj sami s pomocou predvolených šablón alebo voľne dostupných grafických editorov. V tomto prípade nezabúdajte na správne rozlíšenie použitých obrázkov, zachovanie proporcionálnych rozmerov či dostatočnú kvalitu. Napokon, nikdy nie je na škodu presvedčiť sa aj o parametroch samotnej tlačiarne (okraje, nastavenie tlače) či doriešiť iné detaily s copycentrom skôr, než odošlete nálepky na tlač.

žena lepí prázdnu etiketu na papierovú tašku

 

ZÁVER – zvoľte si tlač nálepiek podľa ich použitia a vašich možností

Ak už teda presne viete, ako by mala vaša nálepka vyzerať, a čo všetko by mala vydržať, ostáva už len posledný – ten najdôležitejší krok k jej získaniu. Či sa rozhodnete vyskúšať tlač nálepiek doma, alebo ju zveríte do rúk profesionálov, je otázkou vášho technologického vybavenia.

S atramentovou tlačiarňou, ktorú väčšinou v domácnostiach nájdeme, sa vám podarí vytvoriť jednoduchšie nálepky vhodné na použitie v interiéri. Napríklad presne tie, ktoré urobia poriadok v neprehľadnej komore, zabavia vaše ratolesti počas daždivých dní alebo označia logom vaše handmade produkty.

Ak však požadujete väčšiu kvalitu a odolnosť, jednoznačne vsaďte na laserovú tlač. V kombinácii s rôznymi trvácnejšími materiálmi (PVC fólie, dodatočná laminácia) získate profesionálne nálepky, na ktorých životnosť sa môžete spoľahnúť dokonca aj v náročnejších podmienkach. Pri ich výrobe a tlači vám radi poradíme.

Potrebujem vytlačiť nálepky
Diskusia 0

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru je potrebné sa Prihlásiť alebo Zaregistrovať

Žiadne komentáre