Najlacnejšia tlač: Viete, kedy sa (ne)oplatí šetriť? | Printstudio.FaxCopy.sk
.
30.06.2022      Čas čítania: 3 min.

Najlacnejšia tlač: Viete, kedy sa (ne)oplatí šetriť?


Najlacnejšia tlač je jedným z cieľov, o ktoré sa snažíme pri takmer každej tlačovej úlohe. Ak ste sa rozhodli znížiť výdavky spojené s tlačou vo svojej firme, kancelárii či domácnosti, čítajte ďalej. V tomto článku sa dozviete, ako pri tlači ušetriť, ale i to, kedy sa šetriť skutočne neoplatí.

 

tlačiareň

 

Overené tipy, ako dosiahnuť čo najlacnejšiu tlač

Možno sa to nezdá, no to, koľko zaplatíte za tlač, môžete ovplyvniť už vo fáze, kedy pripravujete grafické podklady, prípadne textový tlačový výstup. Rovnako dôležité je aj to, či sa rozhodnete tlačiť v domácich podmienkach, v kancelárii alebo využijete služby copycentra. Na čo myslieť, aby ste ušetrili náklady spojené s tlačou?

Farebná verzus čiernobiela tlač

Za čiernobielu tlač zaplatíte menej, než za tú farebnú. Platí to nielen v prípade, ak si necháte dokumenty vytlačiť, ale taktiež vtedy, ak tlačíte na domácej tlačiarni. Hoci aj na bezfarebnú tlač spotrebováva atramentové zariadenie zanedbateľné množstvo pigmentov z jednotlivých náplní, je ekonomicky menej nákladnejšia. Porozmýšľajte teda, či skutočne potrebujete tlačiť farebne.

Zvážte typ písma a množstvo obrázkov

Aj v prípade farebnej tlače však ešte možno rozlíšiť, koľko vás vytlačenie dokumentov napokon bude stáť. Stačí eliminovať množstvo obrázkov, ich veľkosť, intenzitu a využívať čo najmenej efektov. Spotrebu náplne v atramentovej i laserovej tlačiarni ovplyvňuje napríklad i taký detail, aký typ písma (font) si v dokumente vyberiete. Množstvo strán viete prehľadne znížiť napríklad i tak, že zvolíte menšie písmo, ak to charakter tlačoviny umožňuje.

Tlačte obojstranne, ušetríte peniaze i životné prostredie

Obojstranná tlač je riešenie, ktoré dokáže usporiť značný objem výdavkov spojených s tlačou. Miniete tak nielen menej spotrebného materiálu, ale naviac prispievate aj k ekologickejším riešeniam, ktoré sú v dnešnej dobe už nevyhnutným trendom. Pri výbere zariadenia do kancelárie teda vyberajte také, ktoré má možnosť obojstrannej tlače (má duplex). V opačnom prípade budete musieť papier ručne obracať, čo je časovo skutočne neefektívne. Alternatívou, ako dosiahnuť čo najlacnejšiu tlač, je zvoliť tlač 2 strán na jeden hárok alebo šikovnú brožúru.

Pri výbere papiera zvážte všetky možnosti

Dnes je v ponuke množstvo typov papiera a iných médií, z ktorých možno vyberať. Okrem klasického 80g/m2 kancelárskeho papiera môžete pre prezentačné tlačoviny zvoliť natieraný papier v lesklej alebo matnej verzii. Ušetriť sa dá voľbou tenšieho, no stále reprezentatívneho papiera. Ak tlačíte doma alebo v kancelárii, nezabudnite pri nastavení tlače vybrať zodpovedajúci typ média (klasický papier, rôzne druhy fotopapiera a podobne). Aj tieto nastavenia totiž rozhodujú o tom, koľko náplne sa z náplní minie a napokon i to, ako bude vo výsledku výtlačok vyzerať.

Najlacnejšia tlač? Obslúžte sa sami a využite vernostné a množstevné zľavy

Copycentrá ponúkajú často rôzne zľavy, ktoré sú dostupné verným zákazníkom. Mesačné predplatné, vopred nabité zákaznícke karty alebo výhodný kredit sú cestou, ako zaplatiť za tlač menej. Ďalšou možnosťou je tlačiť väčšie množstvo dokumentov naraz. V zásade totiž platí, že čím viac vytlačíte, tým menej v prepočte za jeden výtlačok alebo kópiu zaplatíte. Podobne je to aj v prípade samoobslužnej tlače. Ak máte možnosť, využite ju. Obsluha copycentra vám po prvý raz vysvetlí, ako sa zariadenie používa a vy následne môžete využívať tlač za nižšie ceny.

Nezanedbajte prípravu podkladov do tlače

Príprave podkladov na tlač je potrebné venovať pozornosť. Mnohé copycentrá si totiž účtujú čas, ktorý obsluha tlačiarne na zadanie tlačovej úlohy potrebuje. Preto je najlepšie odovzdať podklady vo finálnej verzii, ideálne vo formáte .pdf. Vyhnete sa tak nepríjemnému rozhádzaniu písma či dokonca stránok v dokumente alebo grafike. Viac o tom, ako pripraviť tlačové podklady, sme písali v článku Zadávate podklady do tlače? Na toto si dajte pozor.

 

tlačiareň na stole v kancelárii

 

Najlacnejšia tlač nie je vždy to najlepšie riešenie. Kedy nešetriť?

Hoci je znižovanie nákladov na tlač snahou každej firmy alebo dokonca i domácnosti, sú prípady, kedy sa skutočne neoplatí obracať každý groš. Príkladom sú prezentačné alebo reklamné tlačoviny, ktoré by mali v prvom rade zaujať a odprezentovať podujatie/reklamu čo najpútavejším spôsobom. V prípade študentov a záverečných prác je to potrebné dodržiavanie noriem, ktoré presne definujú typ písma, riadkovanie alebo okraje seminárnych a záverečných prác. Nuž, a samostatnú kapitolu tvoria tlačoviny, ktoré majú osobitné nároky na médium, ale i spôsob tlače, ktorý je potrebné zvoliť. Hovoríme napríklad o reklamných polepoch, exteriérovej tlači alebo banneroch, pri ktorých je výber materiálu na potlač ovplyvnený nárokmi na odolnosť a životnosť.

Vo väčšine prípadov však platí, že ak aplikujete niektorú z vyššie uvedených rád, prípadne ich kombináciu, náklady na tlač zaručene ušetríte a môžete dosiahnuť čo najlacnejšiu tlač.

Ak chcete naviac ušetriť ešte aj čas, vyskúšajte služby Printstudia a odošlite podklady na tlač pohodlne zo svojej kancelárie alebo domova 24 hodín sedem dní v týždni. V prehľadnom online editore môžete tlačovú úlohu do detailov zadať a v prípade osobného odberu, v niektorom z dostupných copycentier v celom Slovensku, ušetríte dokonca aj náklady za doručenie.

Odoslať podklady na tlač
NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.