Dizajn tlačovín nie je všetko: Pochová ich zlá gramatika | Blog
.
31.08.2021      Čas čítania: 3 min.

Dizajn tlačovín nie je všetko: Pochová ich zlá gramatika


Stretli ste sa aj vy s brožúrou, letákom či billboardom, kde na vás okrem nápaditej grafiky vykúkala aj gramatická chyba? Žiaľ, realita je taká, že i takéto tlačoviny uzrú svetlo sveta. Dokonca platí, že nie sú raritou.

Aký dopad to však má na propagáciu alebo prezentovanie obsahu? Prečítajte si zoznam najčastejších gramatických chýb, ktoré by ste si mali skontrolovať skôr, než odošlete hotovú grafiku do tlače. A, samozrejme, niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

časopisy

 

Ako ovplyvňujú gramatické chyby dizajn tlačovín a ako sa im môžete vyvarovať?

Každý jazyk má svoje jasné pravidlá, ktoré by mali byť dodržané. O to viac, ak niečo prezentujeme alebo propagujeme. Nespisovné výrazy, gramatické, pravopisné či dokonca štylistické chyby totiž dokázateľne znižujú vierohodnosť informácie, ktorú chceme prostredníctvom tlačoviny odovzdať. Navyše tým negatívne ovplyvňujú úroveň propagovaného produktu, služby alebo podujatia.

Z toho vyplýva, že rovnako, ako je vaše oko kritické na grafiku a celkový dizajn tlačovín (vie zaručene zhodnotiť, čo sa mu páči a čo nepáči), mala by vaša myseľ zaostriť aj na gramatiku a štylistiku textu, ktorá často ťahá za kratší koniec.

V prípade, ak si nie ste výrazom či správnym gramatickým tvarom stopercentne istí, existuje niekoľko riešení, ako predísť faux-pas a text skontrolovať skôr, než necháte leták, plagát či billboard vytlačiť.

Automatická kontrola pravopisu

Pri najznámejších textových editoroch sme zvyknutí, že nás na chyby upozorňujú automaticky, napríklad vyznačením textu. Táto funkcia je skvelým pomocníkom najmä na preklepy alebo gramatické hrúbky. Nie však v každom prípade platí, že automatické opravy fungujú správne. Ak sa vám zdá, že ste výraz, ktorý vám program podčiarkol, uviedli správne, pre istotu si ho overte inou formou.

Dostupné online nástroje na korekcie gramatiky

Jednou z možností, ako si textovú časť nechať skontrolovať, je internet. Dnes už nájdete aj niekoľko celkom spoľahlivých online nástrojov na kontrolu pravopisu, do ktorých môžete skopírovať text a pohodlne počkať na výsledok. Tým sú vyznačené chyby, ktoré viete hneď a zaraz odstrániť. Ako príklad uvedieme slovenskú verziu programu Corrector alebo http://www.forma.sk/spell.aspx.

Služby živého korektora sú na nezaplatenie

Ideálnym riešením, najmä v prípade, ak sa jedná o rozsiahlejšie texty, je zveriť ich revíziu korektorovi. Z uvedených možností ide o najistejší variant, nakoľko ten za ne nesie i zodpovednosť, za ktorú si ale budete musieť i nejaké to euro zaplatiť. V mnohých prípadoch je však táto čiastka neporovnateľne lepšou investíciou, než znášať v prípade zablúdenej chyby dvojnásobné náklady na tlač.

korektúra textu

 

Najčastejšie chyby, ktoré sú tak neprehliadnuteľné, že ich nezachráni ani ten najlepší dizajn tlačovín

Hoci sme sa o mnohých učili ešte v školských laviciach, robíme ich neustále. Viete, na aké chyby by ste si mali dať pri písaní a najmä kontrole textu extra pozor?

Ypsilon versus mäkké i

Heslom “píš ako počuješ” by sa radi riadili mnohý. Vlastne, prepáčte, správne je “mnohí”. V pravidlách slovenského pravopisu totiž platí, že v množnom čísle prvého pádu, podľa vzoru pekný, píšeme namiesto ypsilonu mäkké i. Ľahko si to zapamätáte podľa pomôcky jeden s tvrdým y, viacerí s mäkkým i.

Keď je gramatika nebezpečná – napadlo mi alebo napadlo ma?

Ak vás niečo napadne, zrejme to nie je nič príjemné. Ak ale nemáte práve na mysli tento výraz, a radi by ste svetu zdelili, že máte skvelý nápad, potom platí nasledovné: napadlo mi, že by sme mohli…, napadlo mi, že by som ti zavolal… ai.

Vás, vás, Vám, vám, Vaše, vaše...

Ešte dnes sa v propagačných tlačovinách alebo textoch na internete stretávame s formou vykania (i tykania) s úvodným veľkým písmenom. Platí však, že túto formu používame výhradne v osobnej korešpondencii a slúži ako prejav úcty.

Radi alebo rady?

V tomto prípade vám pomôže malý ťahák – chlapi sú radi, ženy a deti sú rady. V prípade, ak ale neviete, komu presne slová adresujete, teda ak sú napríklad súčasťou dizajnu tlačovín ako plagát či banner, používa sa tvar príznačný pre mužský rod – radi.

tlač

Nie je pomlčka ako pomlčka

Najmä preto, že na mnohých miestach používa drvivá väčšina ľudí spojovník, ktorý tam však nepatrí. Dlhá pomlčka (nájdete ju pod skratkou Alt+0150) sa využíva, podobne ako čiarka, pri vyčlenení viet, na oddelenie priamej reči, pri vymenovávaní, naznačení rozsahu od – do, a pod. Naopak, spojovník svojim významom napríklad spája slová zložené z dvoch rovnocenných častí (zeleno-modrý) alebo skrátené výrazy (3-krát, 4-stranový, a pod).

Trafili sme klinec po hlavičke a dozvedeli ste sa práve i Vy, že ste nejakí tvar používali dosiaľ nesprávne? V tom prípade veríme, že sa vám i vďaka naším radám podarí v budúcnosti uvedené chybi neurobiť, prípadne využijete niektorý z našich tipov ako si nechať gramatiku skontrolovať skôr, než odsúhlasíte finálni dizajn tlačovín a odošlete ich rovno na tlač.

Apropo, koľko ste našli v poslednom odseku gramatických chýb? :)

Potrebujem veľkoformátovú tlač
NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.