.
22.08.2019      Čas čítania: 3 min.

Ako ochrániť dom pred odchodom na dovolenku


Dnes už nie je neobvyklé vybrať sa na dlhšiu dovolenku kedykoľvek počas roka. Chystáte sa aj vy za teplom alebo vás čaká dlhšia služobná cesta, počas ktorej ostane vaša domácnosť opustená? V tom prípade sú nasledujúce rady určené práve pre vás. Najmä, ak nechcete zo svojho domu urobiť ľahký terč pre zlodejov.

Lupič prichytený pri čine priamo pred domom aj s lupom v ruke

5 tipov, ako zabezpečiť domácnosť pred vlámaním

Zrejme vám automaticky napadne – alarm. Spoľahlivý zabezpečovací systém dnes patrí takpovediac k základnej výbave každej domácnosti. Jeho napojením na pult ochrany, miestnu políciu alebo bezpečnostnú službu určite neurobíte krok vedľa. Existuje však ešte niekoľko možností, ako znížiť riziko potenciálneho záujmu lupičov alebo vandalov. Zaujíma vás, ktoré sú to?

Dojem obývaného domu

Kedysi to tak fungovalo bežne, no dnes často ani nevieme, kto je naším susedom. Táto vedomosť a dobré vzťahy so svojím okolím vám ale v prípade, ak odchádzate na dovolenku, môžu byť viac než nápomocné. Ak je totiž váš dom v hľadáčiku zlodejov, prípadne po ňom len pokukujú, všímajú si najmä detaily, ktoré vašu neprítomnosť prezradia. Riešenie? Poproste susedu, aby vám raz za čas vymenila topánky pred dverami, vybrala plnú schránku, alebo presunula čosi na priedomí. Ak sú vaše vzťahy so susedmi nadštandardné, máte vyhraté. Zjavná manipulácia so žalúziami, roletami alebo zapnutie svetla podvečer odradí každého potenciálneho vlamača.

Starý dobrý chlpatý alarm

Niekedy môžu aj tie najlepšie zabezpečovacie systémy zlyhať. Mnohé z nich dokážu zlodeji dokonca odpojiť tak, že sa do vašej domácnosti dostanú za pár minút. Ak nechcete nič nechať na náhodu, poistite sa. Ideálne štvornohým kamarátom s tak trochu väčšími rozmermi a najmä odstrašujúcim chrupom. Niekedy možno postačí zastrašiť hliníkovou ceduľkou na bráne, ktorá aj okolidúcemu jasne napovie, koho teritórium je priamo za ňou. Tuctové "pozor, zlý pes" môžete nahradiť vtipným varovaním alebo jednoduchým a jasným oznamom. 

Vlčiak s vycerenými tesákmi, ktorý útočí na ruku cudzieho človeka

Vyrobiť ceduľku na bránu

 

 

Detaily v okolí

Niekedy si sami možno neuvedomujeme, že zlodejom tak trochu podávame pomocnú ruku. A pritom sa stačí rozhliadnuť po okolí. Máte pred domom vysoké tuje, ktoré vytvárajú pre vlámanie ideálne podmienky? Postavili ste okolo svojho obydlia múr, cez ktorý nik nedovidí? Nuž, v tom prípade sa musíte zmieriť s tým, že ani sused vo chvíli, keď vám práve vypáčia dvere či rozbijú okno. Súkromie je dnes vysoko cenené, avšak vždy existuje vhodná miera, vďaka ktorej kvôli úplnému súkromiu nemusíte prísť o cennosti v dome.

Súkromie v 21. storočí

Nie je to len o vysokých plotoch. Mnohí si to neuvedomujeme, no do svojich domácností, ale i životov často púšťame neobmedzené množstvo ľudí. Pridávate aj vy fotky z dovolenky na sociálne siete? Ešte k tomu ako verejne dostupné? V tom prípade sa nečudujte, pretože ste práve vďaka Facebooku alebo Instagramu celému svetu prezradili, že kým si vy užívate na dovolenke, vaša domácnosť zíva prázdnotou.

Nepriateľské aplikácie

Napokon ešte jedna vychytávka, ktorá vás vo svete najmodernejšej techniky, dát a aplikácii dokáže nečakane ohroziť. Máte vo svojom telefóne zapnutú automatickú polohu, ktorá zaznamenáva každý váš krok? Nuž, potom stačí malá nepozornosť, nevinný status o počasí, alebo vytúžené víťazstvo v obľúbenej hre na sociálnej sieti, a vaše malé tajomstvo je vonku. Pred odchodom na dlhší čas si nezabudnite lokalizáciu vypnúť, vyhnete sa tak neželanému úniku informácií.

Žena si na dovolenke fotí výhľad na mesto

A napokon, malý tip pre vaše krásne spomienky. Nechajte si po návrate domov, ktorý po prečítaní týchto rád určite plnohodnotne zabezpečíte, vytlačiť fotografie z dovolenky. Prečo vytlačiť, keď ich môžete aj pohodlne uložiť do počítača? Prečítajte si v našom nedávnom článku na blogu.
Diskusia 0

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru je potrebné sa Prihlásiť alebo Zaregistrovať

Žiadne komentáre