.
20.11.2017

Ako na záverečnú prácu? 5 tipov, aby bolo písanie jednoduchšie


Áno, dá sa to. Záverečná práca bez stresu, či riešení na poslednú chvíľu. Pozrime sa tejto téme na zúbok.

Dievča nad knihami

Vraví sa, že človek má v živote len dve istoty – karmu a dane. Ak ste však študenti, máte ešte tretiu, tou je záverečná práca. Už v minulom článku sme rozoberali najčastejšie otázky pri jej tvorbe. Aby nemali vaše spomienky na ňu trpkú príchuť, ponúkame vám tentokrát päť základných tipov, ako cez úskalia preplávať s ľahkosťou obratnej šťuky.

 

1. Systém a čas sú nadovšetko

Aby ste chaoticky nepobiehali od jedného k druhému, treba si nájsť systém. Ak si na všetko vyhradíte dostatok času, pri tvorbe vám to len pomôže. Stanovte si termíny, kedy sa budete venovať výhradne práci a ničomu inému. Spíšte si približné body a osnovu toho, čoho sa chcete dotknúť, i logickú následnosť. Skrátka, treba mať vo veciach poriadok.

Praktická rada: Zostrojte si prehľadnú tabuľku, ktorá bude vaším oporným bodom. Môže slúžiť ako časový harmonogram. Taktiež vám pomôže držať sa témy.

 

2. Téma naša každodenná

Nezabudnite, s témou, ktorú si zvolíte na začiatku, budete žiť niekoľko mesiacov. Nepodceňujte jej výber a poriadnu prípravu. Skôr, ako sa pustíte do prvej čiarky, googlite, čítajte, študujte. Ku každej téme sa dá nájsť množstvo zaujímavých materiálov.

Praktická rada: Nezabúdajte na univerzitné knižnice. Je to zdroj nekonečných informácií.

 

3. Dĺžka, šírka ako záchranné mantinely

Ak ste už s témou dokonale oboznámení, je treba stanoviť si, do akej hĺbky sa danej problematike budete venovať. Záverečná práca má odzrkadľovať, čo ste sa za roky štúdia naučili. Neznamená to však, že musíte napísať úplne všetko :). Už na začiatku si stanovte mantinely hovoriace o šírke a hĺbke témy a tých sa držte.

Praktická rada: Aj tu pomôže tabuľka, ktorú sme spomínali v prvom bode.

 

4. Keď stratíte niť, prichádza brainstorming

Zrejme každému sa to stane - odrazu neviete kam ďalej. Je jedno či je to na začiatku, v strede, či na konci tvorby. Je to normálne a je to v poriadku. Vtedy platí staré známe - viac hláv, viac rozumu. Sadnite si a len tak sa rozprávajte so spolužiakmi, s kolegami, so školiteľom. Iný pohľad na vec vám zaručene pomôže opäť sa nakopnúť.

Praktická rada: Skúste sa držať základných pravidiel. Na začiatku prichádza oboznámenie kolegov s témou. Nasleduje zber informácií. Všetky myšlienky si zapíšte. I tie, ktoré sa na začiatku zdajú bláznivé. Môžu sa hodiť. Neskôr si doprajte prestávku. Tá slúži na získanie odstupu a odosobnenia. Nakoniec si zozbierané informácie vyhodnoťte a tie čo sa hodia, použite.

 

5. Výskum sa bez teórie neobíde

Takmer žiadna práca sa neobíde bez výskumu. Netreba sa báť konfrontovať ho s teóriou. Práca má pôsobiť ucelene a nie ako dva separátne svety. Takže hodnoťte, posudzujte, porovnávajte. Nezabúdajte na rozumné argumenty podložené faktami.

Praktická rada: Dbajte na to, aby praktická časť priamo nadväzovala na teóriu a dopĺňala ju. Často sa stáva, že po prebdených nociach písaním je prax čiastočne “od veci”. Ušetríte kopec času prepisovaním textu.

 

Bonbónik na záver

Treba myslieť na to, že práca musí aj nejako vyzerať, preto sa radšej spoľahnite na odborníkov u nás, v Printstudiu. Preto je dobré dbať na výber kvalitnej tlače a väzby. Knihu podľa obalu síce neradno súdiť, no stále platí, že obal predáva.

 

Vytlačte si záverečnú prácu bez stresu