Máme pre Vás OTVORENÉ predajne FaxCOPY, ktoré fungujú ako výdajne objednávok z nášho e-shopu.

.
15.08.2021      Čas čítania: 3 min.

10 zaujímavostí o nálepkách, o ktorých ste netušili


Nálepky, etikety či samolepky sú súčasťou nášho života už nejaký ten čas. Mnohokrát si neuvedomujeme, ako veľmi nám ho dokážu uľahčiť alebo skutočne nápadito odprezentovať informácie.

cestovný kufor olepený samolepkami

Dnes nie je problém nechať si navrhnúť a vytlačiť nálepky podľa svojho gusta, pokojne i online. Vedeli ste však, že niektoré sú i jedlé alebo vám môžu pomôcť pri čistení ovocia? Vybrali sme pre vás 10 zaujímavých faktov o nálepkách, ktoré rozhodne stoja za zmienku.

 

1. Najväčšia zbierka nálepiek na svete má vyše stotisíc kusov

Tak, ako známky a pohľadnice, aj nálepky nadchýňajú ľudí natoľko, že sa rozhodnú zbierať ich. V roku 2013 bola do Guinessovej knihy rekordov zapísaná zbierka indického výtvarníka a umelca Nidhi Bansal. Verili by ste, že posledné záznamy hovoria o 102 317 kusoch nálepiek?

 

2. Ak zjete nálepku z jablka, nič strašné sa vám nestane

Samozrejme, nie je zámerom, aby ste spolu s ovocím jedli aj etiketu či nálepku, s ktorou sa stretnete napríklad na jablku či banáne. Ak sa tak ale náhodou stane, netreba sa obávať, že by vám nejako ublížila. Materiál, ktorý je použitý na výrobu i potlač nálepky, je jedlý a vaším tráviacim traktom prejde bez akýchkoľvek problémov.

 

3. Najväčšia nálepka na svete presiahla 8 tisíc metrov štvorcových

Pre porovnanie – predstavte si najvyššiu budovu v Ottawe, ktorá sa šplhá do úctyhodných 124 metrov. Najväčšia nálepka, za ktorou stála v roku 2010 firma Samsung, bola vytlačená firmou IFA Digital Printing a výšku tejto budovy presiahla o viac než 3 metre. S rozmermi 63.98 x 127.26 metrov bola vystavená v čínskom meste Guangzhou (Kanton).

 

4. Nálepky na batožinu začali používať na lodiach

V devätnástom storočí prišli ľudia na skvelú vychytávku. Označiť svoje kufre a cestovné tašky pomocou nálepiek a štítkov ušetrilo hodiny triedenia a hľadania batožiny na zaoceánskych lodiach a neskôr i pri iných formách dopravy. Informácie, ako napríklad číslo kabíny a cieľ cesty, zefektívnili prácu s batožinou na celom svete. Napokon, nemáte dodnes na svojom kufri štítok s údajmi i vy?

 

5. Vôbec prvou nálepkou bola poštová známka

Nálepky, tak, ako ich poznáme dnes, uzreli svetlo sveta vďaka sirovi Rowlandovi Hillovi. V roku 1893 vytvoril práve za účelom nalepovania poštových známok lepiaci papier. Od tej chvíle bolo používanie nálepiek omnoho jednoduchšie a efektívnejšie.

poštové známky

 

6. Hodnota starej nálepky sa môže vyšplhať poriadne vysoko

Starožitnosti neustále naberajú na hodnote. Výnimkou nie je ani taká, na prvý pohľad, banálna záležitosť, akou je nálepka. Ak v sebe nesie kus histórie, môže cena nálepky predstavovať skutočne zaujímavú cifru. Cenný kúsok z osemdesiatych rokov devätnásteho storočia sa vydražil na viac ako 3500 €.

 

7. Nálepky, ktoré vás upozornia na končiaci dátum spotreby

Aj vývoj v oblasti etikiet na potravinách pokračuje míľovými krokmi. Na svete sa už objavujú prvé lastovičky – nálepky, ktoré dokážu zaznamenať zmenu teploty, čerstvosť, prítomnosť kyslíka či oxidu uhličitého. Dôvod? Vďaka týmto parametrom vám nálepka na jedle ľahko napovie, či je ešte vhodné na konzumáciu.

 

8. Očistiť si šupku ovocia vďaka etikete? Aké dômyselné!

Za obyčajnou nálepkou na ovocí sa môže ukrývať omnoho viac, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Istá spoločnosť v New Yorku dostala nápad, ako etikety povýšiť na šikovného pomocníka, ktorý sa pri umývaní vo vode premení na zdroj mydlových bublín vhodných na šetrné očistenie povrchu ovocia.

banány s nálepkami

 

9. Nálepky na ovocí vám prezradia spôsob pestovania

Všimli ste si niekedy číselné kódy na etiketách v regáloch s ovocím? Ak vás zaujíma spôsob, akým bolo ovocie, ktoré nakupujete, dopestované, naučte si ich čítať. Okrem samotných číslic si všímajte aj ich počet.

  • organické ovocie – 5 číslic začínajúcich cifrou 9
  • ovocie pestované pomocou GMO – 5 číslic začínajúcich cifrou 8
  • bežne pestované ovocie – 4 číslice

 

10. Je vysoko pravdepodobné, že auto s množstvom nálepiek šoféruje človek so sklonmi vytrúbiť vás

Prečo? Podľa výskumov skupiny vedcov v Colorade je dokázané, že nálepky a etikety si zväčša dávajú na auto šoféri, ktorí si radi vymedzujú svoje teritórium. V prípade, ak na takého na ceste natrafíte, rátajte s jeho zúrivejšími reakciami, keď náhodou obmedzíte plynulosť jeho jazdy, prípadne zabudnete vyhodiť smerovku.

 

Premýšľali ste nad dizajnom vlastnej nálepky? Vytvorte si originálny kúsok, ktorý navyše odprezentuje váš výrobok či informácie čo najlepšie. V našom článku Nálepka s nápadom predáva. Ako si ju navrhnúť? nájdete množstvo cenných rád ako na to. Nuž, a napokon si ju jednoducho vytlačíte aj z pohodlia kancelárie či obývačky.

Vytlačiť nálepky
Diskusia 0

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru je potrebné sa Prihlásiť alebo Zaregistrovať

Žiadne komentáre