Máme pre Vás OTVORENÉ predajne FaxCOPY, ktoré fungujú v režime OP (očkovaní, prekonaní), ostatným zákazníkom vydáme e-shopové objednávky za sprísnených hygienických opatrení mimo predajne.

.
29.12.2021      Čas čítania: 5 min.

Ako si vybrať správny grafický program? Rozhodujú nielen skúsenosti


Chystáte sa ponoriť sa do tajov grafiky alebo by ste si radi z času na čas sami upravili fotky, prípadne urobili jednoduchú grafiku na sociálne siete svojej fanpage? V tom prípade ste si už určite položili otázku, ako si vybrať grafický program, ktorý splní vaše požiadavky.

 

kancelária s monitormi na stole, na ktorých je otvorený grafický program

 

Prečítajte si niekoľko dôležitých bodov, ktoré vám výber uľahčia a porovnanie tých najznámejších grafických programov, pomocou ktorého sa budete vedieť rýchlejšie rozhodnúť.

 

Kritériá, ktoré napovedia, ako si vybrať grafický program

Skúsený grafik by vám zrejme rýchlo poradil, na čo sa orientovať skôr, než sa rozhodnete softvér alebo licenciu zakúpiť. Ak však takého po ruke nemáte, orientujte sa pomocou odpovedí na nasledujúce otázky. Vďaka nim zistíte, na ktoré typy grafických programov sa zamerať, ak chcete grafické podklady upraviť skôr, než ich odošlete do tlače.

 

Otázka číslo 1: Na čo plánujete grafický program využívať?

V nedávnom článku na našom blogu sme si vysvetlili, aký je rozdiel medzi bitmapou a vektorom. Túto problematiku by ste mali poznať skôr, než sa do výberu vhodného grafického programu pustíte. Ľahko sa totiž môže stať, že nebude spĺňať vaše požiadavky už v úplných základoch. Pomocou programov, ktoré pracujú s rastrovou grafikou (bitmapa), si totiž ľahko upravíte fotografie prostredníctvom rôznych filtrov a ich kombinácií.

Vektorová grafika a programy, ktoré sú postavené na jej vytváranie a úpravu, sú vhodné napríklad na tvorbu loga alebo tlačovín, akými sú napríklad vizitky či pečiatky. Podstatnou črtou vektorových objektov je, že pri ich zväčšení sa nenarúša ich kvalita. Túto výhodu celkom určite využijete, ak plánujete tvorbu billboardov či bannerov pre veľkoplošnú tlač. V takýchto programoch sa však sotva nájdu profesionálne nástroje na úpravu fotografií a ich retuš.

 

Otázka číslo 2: Na akej úrovni sú vaše grafické zručnosti?

Výber vhodného grafického programu závisí aj od toho, nakoľko ste už zákutia grafiky prebádali. Ak ste úplný začiatočník, zrejme sa vám pri prvom stretnutí s programom na profesionálnu grafiku, zakrúti hlava. Tieto programy, navyše, stoja často i nemalé počiatočné investície, a preto sa odporúča začať s voľne dostupnými nástrojmi alebo licenciami na určité časové obdobie. V opačnom prípade by vás triafanie štýlom pokus-omyl mohlo stáť niekoľko stoviek eur.

Patríte do druhej skupiny a výrazy ako raster, pixel či krivka nepočujete prvý raz? V tom prípade sa zrejme už orientujete v ponuke profesionálnych grafických programov natoľko, že poznáte i rozdiely medzi nimi a pri výbere budú rozhodovať najmä kritériá, ktoré spomenieme v ďalších bodoch. Nuž, a napokon, pre tých, ktorí to myslia s grafikou vážne, môžu byť zaujímavé aj balíčky grafických programov (napríklad balík Adobe), v ktorých nájdu hneď niekoľko praktických pomocníkov za výhodnú cenu.

 

Otázka číslo 3: Cena, licencia a čas sú rozhodujúce

Práve tieto parametre dokážu výrazne ovplyvniť výber grafického programu, keď už viete, aký typ hľadáte a na akej úrovni sú vaše schopnosti. Cena, licencia a obdobie vám pomôžu rozhodnúť sa najmä medzi konkurenčným programami, ktoré vám ostali v užšom výbere.

 

Koľko teda stojí grafický program?

Dobrou správou je, že na trhu nájdete hneď niekoľko skvelých free nástrojov na tvorbu grafických podkladov a úpravu fotiek (Photopea, Canva, Inkscape). To, že sú zdarma, má však i niekoľko obmedzení, napríklad v okresaných nástrojoch alebo menším počtom šablón.

 

Screen programu Photopea

 

Do druhej skupiny, ktorá váš rozpočet výrazne nenaruší, patria grafické programy s limitovanou licenciou, vybranými funkciami (Photoshop Elements) alebo tie s menej zvučnými menami, ktoré sa snažia dobehnúť favoritov na trhu (Zoner Photo Studio).

Najhlbšie si do vrecka budete musieť siahnuť, ak sa rozhodnete pre profesionálne grafické programy, s ktorými pracujú grafici dennodenne (Adobe Photoshop, Adobe Indesign, Corel Draw a pod).

 

Kúpou získam program na trvalo?

Aj v tomto prípade záleží od toho, aké sú vaše preferencie. Voľne dostupné grafické programy si v mnohých prípadoch nemusíte dokonca ani inštalovať. Avšak pozor na veľkú nevýhodu – potrebujete byť vždy online. V opačnom prípade sa k programu nedostanete.

Zlatou strednou cestou sú licencie na rok, prípadne iné kratšie obdobie. Program si tak môžete vyskúšať hneď na niekoľkých projektoch a reálne zistiť, či vám vyhovuje alebo nie. Po uplynutí určeného obdobia máte možnosť licenciu znova zakúpiť a používať program v prípade spokojnosti ďalej alebo sa poobzerať po niečom lepšom.

Tretiu možnosť ponúkajú najčastejšie opäť tí najsilnejší hráči na trhu. Sú si istí, že vyvinuli produkt, ktorému tie ostatné vždy len šliapu na päty. Mnohokrát však platí, že hoci sa zdá byť licencia natrvalo drahou záležitosťou, v konečnom dôsledku je to ekonomickejší krok, než by ste rok po roku skúšali alternatívy jednu za druhou, bez uspokojivého výsledku.

Licencia napokon nemusí mať len časové ohraničenie. Niektoré grafické programy pracujú s niekoľkými verziami, medzi ktorými si môžete podľa potreby vyberať. Vo verzii zdarma (free) tak máte k dispozícii zopár šablón a nástrojov na úpravu. V rozšírenej verzii sa vaše možnosti, samozrejme, obohatia a vy si môžete napríklad vybrať aj niekoľko obrázkov z fotobanky. V prípade profiverzie si môžete byť istý, že vás v programe nebude nič obmedzovať.

 

Otázka číslo 4: Ako sa učiť používať grafický program?

V ponuke existuje niekoľko takých, ktorých používanie je skutočne intuitívne (Canva, Photoshop Elements, Zoner Photo Studio X) a na ich pochopenie nepotrebujete nejaké extra návody. Náročnosť programu však často súvisí aj s úrovňou grafických nástrojov, ktoré máte možnosť využívať. V prípade rastrovej grafiky je to napríklad práca s vrstvami (Photoshop), ktorá môže na prvý pohľad vyznieť ako kvantová fyzika. Riešením je však dobrá podpora (Corel Draw), nápovedy priamo v programe alebo tutoriály a návody (Gimp), pomocou ktorých sa pomaly, ale isto naučíte grafické triky bez toho, aby ste trávili hodiny na školeniach.

 

Screen programu Gimp

 

Porovnanie je kľúčové, ak stále neviete, ako si vybrať grafický program

Hoci sme niekoľko príkladov uviedli priamo v texte, ktorý vás vniesol do problematiky výberu grafického programu, pre lepší prehľad prinášame niekoľko vybraných s ich najväčšími výhodami a nevýhodami.

 

Adobe Photoshop

Výhody

 • profesionálne použitie
 • úprava fotografií na vysokej úrovni
 • množstvo tutoriálov
 • neobmedzená možnosť používať nástroje
 • viac možností, ako dosiahnuť jeden efekt

Nevýhody:

 • vysoká obstarávacia cena
 • na prvý pohľad možno zložité na ovládanie

 

Corel Draw

Výhody

 • nástroj na vektorovú grafiku
 • možná licencia na rok a tým aj nižšia cena, ak ho chcete dočasne
 • zrozumiteľné ovládanie
 • výborný support

Nevýhody:

 • vysoká cena, ak si ho zamilujete a potrebujete ho rok čo rok (trvalá verzia je niekoľkonásobne drahšia než najväčší konkurent)

 

Adobe Illustrator

Výhody

 • množstvo šikovných nástrojov
 • kompatibilnosť v rámci produktového balíčka Adobe (export do PDF)
 • dobrá podpora

Nevýhody:

 • vyššia cena

 

Canva

Výhody

 • zdarma v základnej verzii
 • možnosť vybrať si rozšírenejšiu licenciu
 • zdieľanie grafiky v tíme
 • množstvo šablón s vopred preddefinovanou veľkosťou
 • stále nové prvky a šablóny
 • intuitívne ovládanie

Nevýhody:

 • potreba byť online (program sa nedá stiahnuť)

 

A odpoveď na otázku, ako si vybrať grafický program? Na tú sa vám, veríme, podarí prísť jednoducho a rýchlo aj vďaka informáciám, ktoré ste si práve prečítali. Dobrá rada znie – nechajte grafický program rásť spolu s vami.

Pre začiatočníkov online verzie ideálnou možnosťou, ako sa neustále zlepšovať a v prípade profesionálov je to boj detailov a jednotlivých výhod. Pri správnom postupe, kedy vyskúšate obmedzené verzie, prípadne možnosť otestovať grafický program na niekoľko dní, však rýchlo nájdete svojho favorita. Tak, hurá do toho. Aby ste sa čím skôr mohli pustiť do úpravy a možno čoskoro aj tvorby online bannerov alebo tlačovín, s ktorých tlačou sa na nás môžete vždy spoľahnúť.

 

Potrebujem kvalitnú tlač