V štátnicovom ročníku si nejeden študent kladie otázku, ako písať záverečné a kvalifikačné práce. Možno z ročníka nevynikáte práve vďaka výborným akademickým výsledkom a v duchu sa utešujete, že predsa nepíšete záverečnú prácu na Karlovej Univerzite, kde sú nároky na štúdium veľmi vysoké. Stačí sa držať nasledujúcich overených tipov, ktoré vám pomôžu zabudnúť na frustráciu z písania aby ste sa na konci mohli radovať z úspešnej práce zviazanej v tvrdej väzbe.
Písanie záverečných prác krok po kroku
Úspech začína už pri výbere témy o ktorej sa chystáte písať. Vyberte si tému, ktorá vám je blízka a ktorá má relevantnosť vo vašom odbore. Je dôležité, aby téma bola dostatočne široká na to, aby ste mohli skúmať a opisovať rôzne aspekty. Písanie záverečných prác môže byť náročný proces, no s dobrým plánovaním a správne zvoleným postupom môže byť tento proces aj zaujímavý a obohacujúci.
Spravte si o téme rešerš dôveryhodnej literatúry. Navštívte školské a mestské knižnice, hľadajte aj v online zdrojoch na internete. Dostali ste odporučenie na knihy alebo vedecké časopisy, nedostupné v miestnej knižnici? Skúste skontrolovať ponuku kníhkupectiev a nevynechajte aj vydania v cudzom jazyku. Prekladať cudzojazyčné informácie sa vám vyplatí a navyše vaše dielo obsahovo obohatí, pretože rôznorodosť zdrojov je často žiadaná. Na portály CRZP, kde nájdete staršie publikované práce, môžete načerpať inšpiráciu ako vyzerá vzor záverečnej práce. Dôležité je pozrieť sa na tému vlastnými očami a spracovať ju podľa potrieb zadania. V žiadnom prípade sa nepokúšajte kopírovať či spájať existujúce časti textu, pretože by sa jednalo o plagiátorstvo, ktoré nie je tolerované. Ak sa potrebujete v texte oprieť o myšlienku iného autora, riadne ju citujte a „zazdrojujte“ podľa stanovených pokynov.
Píšte, dopĺňajte, upravujte, ale hlavne neprestávajte písať vašu záverečnú prácu
Vytvorte osnovu, rozanalyzujte si zozbierané vedomosti na čiastkové informácie. Už na začiatku písania si na základe osnovy stanovte predbežné nadpisy a podnadpisy jednotlivých kapitol. Nemusíte striktne písať od úvodu, niektoré časti preskočte a vráťte sa k ním neskôr. Poctivo navštevujte seminár k písaniu záverečných prác a aktívne komunikujte so svojim školiteľom už od úplného začiatku. Nebojte sa klásť otázky, radšej konzultujte aj zdanlivo menej podstatné informácie, v konečnom dôsledku aj detaily rozhodujú o úspechu vašej práce.
Zdá sa vám, že písanie nie je vašou parketou a text nepribúda tak rýchlo ako by ste si predstavovali? Pokojne skúste zapisovať vaše myšlienky v odrážkach a nesúvislých úryvkoch. Takéto krátke zápisky rozprúdia vašu kreativitu ale hlavne vytvoria styčné body textu, ktorý viete neskôr upraviť a spojiť do súvislých viet. S umelou inteligenciou buďte opatrný, ChatGPT vám síce môže dobre poradiť, ale ľahko vás môže aj pomýliť a presviedčať o opaku, preto ostaňte obozretný. Držte sa hesla, že AI je dobrý sluha, ale zlý pán.
Posledné úpravy v záverečnej práci až po hotovú väzbu
Majte na pamäti, že osvojiť si efektívny postup ako písať záverečnú prácu je proces, ktorý vyžaduje viac času. Ak ste s napísaným obsahom a objemom textu spokojný, okrem konečnej korektúry pravopisu, nezabudnite aj na formálnu úpravu zalomenia textu. Záverečnú kontrolu pred odovzdaním práce neodkladajte na poslednú chvíľu. Radšej sa dôkladne uistite, kedy je váš termín odovzdania hotovej práce. Rátajte aj s časovou rezervou v prípade zdržania sa, taktiež tlač, viazanie a výroba záverečnej práce, s ktorým vám radi pomôžeme trvá nejaký čas. Šťastné písanie!